تاریخ انتشار:1400/02/08 08:48 تعداد بازدید:646

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر


تست پاپ اسمیر که با نام پاپ تست نیز در میان خانوم ها شناخته شده است، روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. سالانه هزاران زن در ایران به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. از آنجایی که با افزایش سن و اشتباهات افراد در الگوی مسیر زندگی (تغذیه ناسالم، آلودگی هوا، افزایش وزن، مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مصرف غذاهای چرب و ... ) و افزایش جمعیت افراد سالمند در کشور، این انتظار می رود که در سنین بالا منتظر وقوع چنین مواردی باشیم.

طبق آمار و ارقام سالانه 1850 نفر به سرطان تخمدان و رحم مبتلا می شوند. برای تشخیص سرطان تخمدان متاسفانه تست زودهنگام و غربالگری خاصی وجود ندارد و با ظهور علائمی مانند تورم شکم، دردهای شکمی و تغییر در عادات ماهانه می تواند فرد را دچار این تردید کند و باید برای انجم آزمایشات تکمیلی به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کند.

 اما سرطان دهانه رحم با تشخصی زود هنگام و انجام تست پاپ اسمیر شناسایی شده و قابل درمان است. در ایران از هر 100 هزار نفر 3 نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند که با انجام به موقع تست پاپ اسمیر تا حد زیادی می توان خطرات ناشی از آن و همچنین تشخیص به موقع بیماری کمک کرد.

تست پاپ اسمیرتست پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه ی رحم ( انتهای پایین و باریک رحم ) در قسمت فوقانی واژن را شامل می شود. تست پاپ اسمیر نه تنها به تشخیص سرطان رحم کمک می کند بلکه می تواند سلول هایی را که ممکن است در آینده منجر به سلول های سرطانی شود شناسایی کرده و می تواند سبب تشخیص زودهنگام این بیماری شود.
در خانوم ها تست پاپ اسمیر همراه ما معاینات لگن همراه است. در خانوم هایی که بیشتر از 30 سال سن دارند همراه با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی HPV که یک عفونت شایع جنسی است و می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود ترکیب می شود. هر دو این آزمایشات در مطل انجام خواهد شد و نیازی به کلینیک و بستری شدن ندارد

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

تست پاپ اسمیر و زمان انجام آن بسته به تشخیص یک ماما و یا یک متخصص انجام می شود اما به طور کلی از سن 21 سالگی در خانوم های متاهل انجام خواهد شد. فاصله زمانی که می توان بین یک تست تا تست بعدی فاصله انداخت هر 3 سال است. اما اگر علائم خطری مشاهده شود حتما در این میان تست مجدد انجام خواهد شد.

چه عوامل خطرناکی می تواند سبب شود که تست پاپ اسمیر تکرار شود؟
 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر که سلولهای پیش سرطانی را نشان می دهد
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول ( DES ) قبل از تولد 
 • عفونت ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل پیوند اعضا، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید
 • سابقه سیگار کشیدن
 • عفونت HIV
چه زمان می توان تست پاپ اسمیر را انجام نداد؟
این تست را تنها در شرایطی خاص می توان انجام نداد و در واقع لزومی برای انجام آن نیست. شرایطی مانند:
 • جراحی کامل رحم و برداشتن کامل رحم
 • هیسترکتومی برای یک بیماری غیر سرطانی انجام شده باشد مانند فیبروم رحم
 • در سن سالگی در صورتی که تست های پاپ اسمیر قبلی منفی بوده باشد می توان از انجام تست جلوگیری کرد.

نکته مهم : اگر عمل جراحی که انجام داده اید به دلیل وجود سلول های پیش سرطانی و یا سرطانی بودن دهانه رحم باشد، برای انجام تست پاپ اسمیر روتین باید در زمان مقرر اقدام کنید.

با همه این اوصاف تست پاپ اسمیر می تواند درصد خطاهایی را نیز شامل شود که باعث شود جواب تست منفی کاذب باشد. منفی کاذب به معنی خطا در آزمایش نیست به این معناست که عوامل دیگری در اعلام این نتیجه موثر بوده اند. عواملی مانند:
 • تعدادی سلول های غیر طبیعی
 • مجموعه نامناسبی از سلول ها
 • التهاب سلول های خونی 
ممکن است سبب شود جواب تست شما منفی باشد به بیان دگر منفی کاذب. اما اگر به طور مرتب به انجام اقدامات پیشگیرانه بپردازید در مراحل بعدی جواب تست مثبت خواهد شد و در نهایت سرطان تشخیص داده می شود. آنچه که در تشخیص سرطان مهم است زمان آن است.

نکات مهم قبل از انجام تست پاپ اسمیر
 برای اطمینان از صحت و درستی تست پاپ اسمیر لازم است پیش از انجام آن چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید:
 1. دو روز پیش از انجام تست رابطه جنسی نداشته باشید و از انجام مقاربت بپرهیزید.
 2. استفاده از داروهای واژینال، کرم ها و ژل های روان کننده و ... ممنوع است چرا که سبب آسیب و حتی از بین رفتن سلول های طبیعی می شود.
 3. زمانی که در دوران قاعدگی به سر می برید از انجام تست بپرهیزید
 4. این تست را در مراکز معتبر و درمانگاه ها و بیمارستان ها انجام دهید.
 5. برای اصلاح نواحی واژن از پودرها و اسپری های موبر استفاده نکنید
 6. از وارد شدن هرچیزی به داخل دهانه واژن جلوگیری کنید ( تامپون، کرم، شیاف، دارو)
 7. از شستشو واژن با آب و سرکه و هر مایع دیگری جلوگیری کنید.
مراحل انجام تست پاپ اسمیر
انجام تست فقط چند دقیقه طول می کشد و دردناک نخواهد بود. ابتدا از شما خواسته می شود لباس خود را در آورید 
(کمر به پایین) و بر روی تخت معاینه قرار بگیرید. ابزاری به نام اسپکولوم به آرامی وارد واژن می شود تا دیواره های رحم از هم جدا شده تا ماما بتواند داخل رحم شما را ببیند. در این مرحله کمی احساس فشار در ناحیه لگن احساس خواهید کرد. سپس با استفاده از یک برس نرم و یه وسیله بنام کاردک از سلول های دیواره رحم نمونه برداری انجام خواهد شد. اینکه از کدام قسمت نمونه برداشته شود بسته به تشخیص پزشک یا یک ماما انجام می شود و محل مشخص و دقیقی برای آن وجو ندارد که سبب آسیب جدی نمی شود و در پایان تست می توانید روزتان را به طور معمول بگذرانید و شامل محدودیتی نخواهید شد.
بسته به نوع آزمایشی که انجام می دهید نمونه ها جهت بررسی در ظرفی که دارای مایع مخصوصی است منتقل می شود و به آزمایشگاه برده می شود تا آزمایشات در زیر میکروسکوپ انجام شود.

نتایج تست پاپ اسمیر
در حالت طبیعی ممکن است جواب آزمایش تا 3 هفته بعد آماده شود و در این صورت جای نگرانی نیست.
 • اگر نتیجه منفی باشد:
 به این معنا است که سلول های طبیعی رحم مشاهده شده و تا زمان تست و معاینه بعدی نیازی به مصرف دارو و یا درمان خاصی نخواهید داشت.
 • اگر نتیجه مثبت باشد:
بسته به نوعی که در آن دیده می شود بررسی های لازم صورت خواهد گرفت. در همه موارد و مشاهده شدن سلول های غیر طبیعی لزومی بر وجود سلول های سرطانی نیست.

توجه داشته باشید که اگر در نتایج آزمایش ویروس های پر خطر دیده نشود مشاهده سلول های غیر طبیعی نگران کننده نخواهد بود.


الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
 • آذین عسکری
  ممنون از مطالب عالی سایت . پیج اینستاگرامتون رو لطف میکنین
  1400/03/03 10:33
  • الهام بهرامی
   مرسی از شما. بله حتما @yek_mama
   1400/03/20 09:50
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama