تعداد بازدید:675

تعیین سن بارداری بر حسب LMP

تعیین سن بارداری بر حسب LMP

 تعیین سن دقیق جنین و زمان دقیق بارداری هم برای مادر و هم برای پزشک معالج بسیار مهم است. ولی روش هایی که امروزه با آن این تعیین سن صورت می پذیرد چقدر می تواند دقیق باشد. یکی از روش های معمول تخمین سن جنین تعیین سن بارداری بر حسب LMP می باشد.LMP چیست؟ 
این اصطلاح روشی است برای تخمین اولین روز بارداری بانوان حامله که بر اساس این روش LMP یا همان آخرین روز قاعدگی را در نظر میگیرند و به این طریق اولین روز بارداری را تخمین می زنند ولی تعیین سن بارداری بر حسب LMP برای همه بانوان یکسان نمی باشد زیرا که طول دوران قاعدگی در همه خانم ها 28 روز نمی باشد. به همین دلیل با این روش اولین روز بارداری تخمین زده می شود و دقیق بیان نمی شود.


تعیین سن بارداری بر حسب LMP چقدر قابل اعتماد است؟
همان گونه که اشاره شد با استفاده از روش مذکور سن دقیق جنین قابل تشخیص نیست و تنها میتوان در این خصوص حدس با درصد بالا زده شود. به همین دلیل برای این منظور برای دقیق تر شدن نتیجه با این روش از فرمولی با این مضمون استفاده می کنند: روز،ماه وسال LMP را یادداشت کرده و 7 روز به این تاریخ اضافه می کنند. 3 ماه از آن کم کرده و 1 سال به آن اضافه میکنند که تاریخ به دست آماده محدوده زایمان فرد مذکور را نشان خواهد داد.روش های مختلف تعیین سن بارداری: 
1. استفاده از کیت های تشخیص سریع بارداری: 
این کیت ها که به بی بی چک معروف هستند فقط به بانوان این موضوع را نمایان می سازند که آیا فرد باردار است یا نه و مانند تعیین سن بارداری بر حسب LMP قابلیت تعیین زمان شروع بارداری و تعیین زمان زایمان را نخواهد داشت.
2. انجام آزمایش سرولوژی:
 این روش با استفاده از سنجش میزان HCG در خون می باشد و این روش علاوه بر اینکه مثبت یا منفی بودن بارداری را مشخص می کند می تواند با تعیین میزان این هورمون در خون مشخص کند که فرد در چندمین هفته بارداری قرار دارد. معمولا نتیجه این تست بارداری با تعیین سن بارداری بر حسب LMP همخوانی داشته و نتایج نزدیک به هم را به فرد ارائه خواهد داد. 

 3. آزمایش ادرار برای تشخیص بارداری: 
در این روش هم میزان human Chorionic Gonadotropin در ادرار فرد سنجیده می شود و با توجه به جدول روتینی که وجود دارد مثبت یا منفی بودن تست بارداری و همچنین هفته بارداری که فرد در آن قرار دارد برای فرد مورد آزمایش مشخص می شود. 

4. اندیکاسیون سونوگرافی: 
این روش یکی از روش های روتین و بدون خطر با درصد بالای اطمینان می باشد. که در این روش هم علاوه بر مشخص شدن مثبت و یا منفی بودن تست بارداری، سن جنین و حتی چند روزگی آن هم برای مادر مشخص خواهد شد. معمولا در نتیجه این روش و تعیین سن بارداری بر حسب LMP تفاوت هایی مشاهده می شود. 

 5. روش LMP: 
یکی از روش های روتین برای تشخیص زمان آبستنی و زمان زایمان می باشد. تفاوتی که در این روش با سایر روش ها وجود دارد این مورد است که دقت این روش زمانی بیشتر می شود که بانوی باردار سریعتر متوجه عدم ایجاد عادت ماهیانه خود شود. البته معمولا این اتفاق در بارداری های ناخواسته معمول است و در افرادی که منتظر بارداری هستند بانوان به سرعت متوجه باردار بودن خود خواهند شد. همانطور که اشاره شد این روش تخمین درستی از زمان شروع بارداری و زمان زایمان را در اختیار مادر باردار قرار می دهد.

چرا معمولا اختلاف در نتیجه تعیین سن بارداری بر حسب LMP و روش سونوگرافی وجود دارد؟

در تعیین سن بارداری در روش LMP معمولا بانوان با به تاخیر افتادن عادت ماهیانه متوجه بارداری خود می شوند. و با عنایت به اینکه طول این دوره در تمام بانوان یکسان نیست و میتواند در اثر عوامل مختلف تعداد روز های این دوره کم و زیاد شود به همین دلیل نمی تواند دقیق باشد. به همین دلیل زمانی که فرد برای سونوگرافی تشخیصی آبستنی که بعد اطمینان از باردار بودن مراجعه می کند معمولا بین 1 تا دو هفته اختلاف مابین نتیجه این روش ها وجود خواهد داشت. 

 کدامیک از روش های تشخیص بارداری قابل اعتمادتر می باشد؟ 
1. برای اینکه فردی تشخیص دهد که باردار است یا نه بهترین و قابل اعتمادترین روش انجام تست سرولوژی یا همان آزمایش خون می باشد. با توجه به روش های جدیدی که در این آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد امکان تشخیص بارداری 8 الی 9 روز بعد از لقاح را قابل تشخیص کرده است. همچنین در صد مثبت و منفی کاذب در این روش نسبت به سایر روش ها کمتر می باشد. 
 2. روش تعیین سن دقیق جنین: برای اینکه روش مناسبی برای این منظور انتخاب کنید باید هدف خود را از تعیین سن جنین مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال تعیین سن بارداری بر حسب LMP به شما تعیین نسبت دقیق زمان زایمان را خواهد داد. این روش معمولا در بارداری های طبیعی و بدون مشکل استفاده خواهد شد. ولی در افرادی که دچار مشکل نازایی بوده و از طریق روش IVF حامله شده اند تعیین سن دقیق جنین بسیار مهم می باشد. زیرا که میزان رشد جنین نسبت به سن جنین، وضعیت رحم مادر ، نحوه قرار گیری جنین در دیواره رحم بسیار مهم می باشد و پزشک با توجه به این موارد نحوه درمان و تجویز داروی خود را انتخاب می کند. برای این منظور در 3 ماه اول آبستنی روش سونوگرافی به ویژه روش های جدید مانند سونوگرافی رنگی و 3 بعدی پیشنهاد می شود. 

در انتها: انجام تست های خانگی مانند بی بی چک عموما برای آبستنی های طبیعی و بدون مشکل مناسب می باشد. ولی همین افراد هم برای اینکه از نتیجه مطمئن شوند بایستی از روش های تشخیصی با اطمینان تر مانند تست های سرولوژی و ادرار در آزمایشگاه استفاده کنند. همچنین برای تشخیص جنسیت و سلامت جنین و میزان مناسب رشد جنینی نیز روش سونوگرافی روش سیف و مطمئنی می باشد. تعیین سن بارداری بر حسب LMP که از آن به عنوان فرمول طلایی نیز یاد می شود برای تعیین زمان زایمان مناسب خواهد بود.

جهت رزرو مامای خصوصی از سایت یک ماما همین حالا اقدام کنید: درخواست مامای خصوصی


یک ماما مرجع معرفی ماما خصوصی و مشاوره بارداری 
راه های ارتباطی با یک ماما:
تلفن تماس :09135388214 
اینستاگرام :yek_mama@ 
تلگرام: yek_mama_official@ 
آدرس وب سایت : www.yekmama.ir و www.yekmama.com 
پست الکترونیک: yekmamaa@gmail.com

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 4 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama