تاریخ انتشار:1399/09/20 10:19 تعداد بازدید:743

رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری

برای بسیاری از خانوم ها این سوال مطرح است که در دوران بارداری می توانند با همسر خود رابطه جنسی داشته باشند یا خیر... و اگر می توانند این رابطه تا چه حد و میزانی می تواند پیش برود. آیا موجب سقط می شود؟ آیا به نوزاد آسیب می زند؟

شما هم مانند بسیاری از زوج های دیگر ممکن است برای باردار شدن روابط جنسی زیادی با همسر خود تجربه کنید تا آن دو خط صورتی کمرنگ بر روی نوار تست بارداری شما نمایان شود و شما را غرق شعف و شادی کند و این رابطه در دوران بارداری می تواند برای شما بسیار متفاوت باشد و این خیلی طبیعی است اگر بخواهید روابط را به نوازش و صمیمیت خاتمه دهید. مسلما در بیشتر موارد مردها تصور می کنند بیشتر نادیده گرفته می شوند و تمام توجه بر روی جنین خواهد بود بنابراین کمی دلخوری از سمت مردان احساس خواهد شد. می توانید روابط جنسی خود را در دوران بارداری به یک تفریح تبدیل کنید.

جالب است بدانید شکم شما تنها جایی نیست که تغییر می کند و به دلیل اختلال در هورمون ها و حساسیت نوک سینه ها، تورم پاها و التهاب واژن و دیوراه های رحم مواردی هستند که شما را از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری نگران کند. اگر پزشک شما به شما اجازه دهد که می توانید رابطه جنسی داشته باشید مطمئن بوده که کودک شما آسیبی نخواهد دید و حتی ممکن است جنین در برابر تحریکات و انقباضات حاصل از ارگاسم واکنش نشان دهد که اصلا نیازی به نگرانی نیست. استرس ناشی از داشتن رابطه می تواند به خودی خود برای شما خطرناک باشد پس بهتر است با مشاوره با مامای خصوصی خود از این استرس و نگرانی کم کنید.

به طور کلی انقباضات ارگاسم را نمی توان همان انقباضات هنگام زایمان دانست. این دو با یکدیگر متفاوت هستند و لزوما سبب خطر نمی شوند اما تقریبا تمام ماما ها و پزشکان معتقدند در ماه های آخر بارداری از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنند. زیرا معتقدند هورمون های موجود در منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند انقباضات را تحریک کنند.

مهم این است که در صورت داشتن درد در هنگام رابطه جنسی حتما ماما همراه خود را مطلع کنید. درد در هنگام رابطه جنسی می تواند از خشک بودن دیوراه رحم تا برخی از عفونت ها مانند دهانه رحم ، واژینیت و کوریوآمنیونیت را شامل شود.


در چه زمانی نباید رابطه جنسی داشت:

  • اگر تجربه سقط داشته اید و یا در معرض سقط هستید
  • اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید ( انقباضات قبل از هفته 37 ام بارداری )
  • اگر بدون دلیل خونریزی واژن داشته باشید و یا ترشح و گرفتگی داشته باشید
  • دهانه رحم در اوایل بارداری خیلی زود باز شده باشد
  • جفت سر راه باشد
  • مایع آمنیوتیک ترشح داشته باشد

اما همیشه به یاد داشته باشید اگر مامای خصوصی شما توصیه کند که اکیدا در دوران بارداری رابطه جنسی نداشته باشید حتما این توصیه را جدی بگیرید و بدانید که این رابطه شامل هر نوع رابطه ای می شود ، ارگاسم و یا تحریک جنسی ، هر نوعی را باید اجتناب کرد. تحریک پستان ، ارگاسم زنانه و برخی هورمون ها در منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند باعث انقباضات رحمی شوند

آیا استفاده از کاندوم در بارداری اهمیتی دارد؟

خوب است بدانید عفونت در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد. این را به خاطر داشته باشید در مواردی که همسر شما به عفونت مبتلا است از داشتن هر گونه رابطه جنسی بدون کاندوم اجتناب کنید. اگرچه کیسه آمنیوتیک از کودک شما در برابر ارگانیسم های عفونی محافظت می کند ، اما عفونت های منتقله از راه مقاربتی همچنان یک خطر مهم برای سلامتی در دوران بارداری است. در شرایطی که مادر به عفونت مبتلا شود تنها راه زایمان را سزارین پیشنهاد می کنند تا در هنگام زایمان جنین نیز به عفونت مبتلا نشود.

چه موقعیت هایی می تواند برای شما کاربردی باشد؟

در موقعیت هایی که شکم و جنین تحت فشار نباشند. سعی کنید خودتان را در موقعیت قرار دهید تا بفهمید کدام موقعیت برای شما مناسب تر است. موقعیت هایی که همسر شما در پشت شما باشد به طوری که به شکم شما آسیبی وارد نشود و یا در حالتی که خانوم بالا باشد می تواند موقعیت مناسبی باشد تا بتوانید حرکات را کنترل کنید.

آیا در دوران بارداری تغییراتی در میل جنسی ایجاد می شود؟

لزوما در همه افراد یکسان نیست. در بعضی افراد ممکن است کمتر شود و در بعضی دیگر ممکن است تغییرات هورمون سبب شود این میل بیشتر شود. اما به طور کلی به دلیل سطح بالای استروژنی که در خانوم ها ترشح می شود می توان انتظار داشت تمایلات بیشتر شود حساسیت پستان ها بیشتر شده و در نتیجه ارگاسم شدیدتری به همراه خواهند داشت. اما از طرفی هستند خانوم هایی که به دلیل تهوع بارداری و خستگی و نفخ شکم تمایل کمتری برای داشتن روابط جنسی در این دوران خواهند داشت.

در طی سه ماهه اول بارداری هنگام خستگی و تهوع کمتر می شود. در سه ماهه دوم زمانی که مقادیر زیادی هورمون می تواند میل جنسی شما را از طریق استراتوسفر تحریک کند ، شاداب تر و سر زنده تر می شوید. سپس با نزدیک شدن به موعد مقرر کاهش یافته و احساس ناهنجاری و شاید حتی عصبی بودن در مورد والدین اتفاق می افتد.

در یک تحقیق مشخص شد 58 درصد زنان باردار در کانادا ابراز کردند که میل جنسی آن ها طی دوره بارداری کمتر شده، یک متخصص زنان و زایمان بروس روزنزویگ می گوید : کاهش میل جنسی در خانوم های باردار بیشتر از اینکه ناشی از مشکلات فیزیکی باشد از منبع ذهنی و روحی سرچشمه می گیرید. به گفته او بعضی از خانوم های باردار از تصور اینکه حین رابطه ممکن است جنین چیزی را حس کند و یا از این رابطه مطلع شود خجالت می کشند و همین امر سبب شده تا از داشتن رابطه جنسی با همسر خود امتناع کنند. دلیلی که برای اثبات آن هنوز مدرک علمی ثابت شده ای وجود ندارد.

پس از رابطه جنسی در دوران بارداری ممکن است چه اتفاقاتی را تجربه کنید:

  • ممکن است ترشح داشته باشید که اگر تصور کردید مانند ادرار زیاد است و غیر طبیعی، با اورژانس در تماس باشید چرا که ممکن است کیسه آب شما آسیب دیده باشد
  • ممکن است لکه بینی داشته باشید که اگر مانند خونریزی دوران قاعدگی بود آن را جدی بگیرید و با ماما همراه خود در ارتباط باشید. 15 الی 25 درصد خانوم ها در سه ماهه اول بارداری ممکن است لکه بینی پس از رابطه جنسی را تجربه کنند که می توان گفت تا حدودی طبیعی است و جای نگرانی نیست. این لکه ها به رنگ قهوه ای و صورتی کمرنگ فقط بر روی دستمال کاغذی قابل مشاهده است و یکی از دلایل آن خشکی واژن است اما اگر خونریزی بیشتری داشتید باید فورا به ماما همراه خود زنگ بزنید سطح پروژسترون در تمام دوران بارداری افزایش می یابد ، و این باعث می شود که رگ های خونی بزرگتر شده و دچار انعطاف پذیری بیشتری شوند (به راحتی آسیب می بینند)
  • ممکن است در عضلات خود احساس گرفتگی کنید که با خوردن سه لیوان بزرگ آب و کمی استراحت این حالت برطرف خواهد شد اما اگر گرفتگی از بین نرفت با ماما خصوصی خود تماس بگیرید. ممکن است انقباضات حاصل از ارگاسم سبب این گرفتگی شده باشد و دیواره رحم منقبض شده باشد.

زمانی که نیاز به زایمان پیش می آید پروستاگلاندین ها به کمک می آیند پروستاگلاندین موجود در مایع منی در صورتی که در واژن گذاشته شوند موجب انقباضات رحم شده و در نتیجه زایمان اتفاق می افتد. بنابراین در صورتی که در رابطه جنسی پروستاگلاندین وارد واژن شود و به دیواره رحم برسد سبب انقباضات رحم شده و سقط ممکن است. اما این احتمال بسیار نادر است و فقط صرفا جهت اطلاع رسانی و آگاهی والدین برای آن ها توضیحاتی داده می شود.


چه مدت پس از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

برای این اتفاق نمی توان تاریخ دقیقی مشخص کرد و به بسیاری موارد مربوط می شود، بعضی از خانوم ها اظهار داشته اند پس از زایمان تجربه رابطه جنسی بهتری داشته این درحالی است که ممکن است مادر بارداری و زایمان سختی را تجربه کرده باشد و تا مدتی نتواند در رابطه قرار بگیرد. این مدت را از 6 هفته تا 6 ماه تخمین زده اند. حس اینکه نخواهید رابطه داشته باشید یا تمایل دارید اما توان زیادی در خود نمی بینید دو مساله کاملا متفاوت است. اگر حس کردید تمایلات شما کمتر شده و نمیخواهید رابطه داشته باشید در اولین فرصت با ماما همراه خود مشاوره داشته باشید تا بفهمید این کم شدن میل جنسی ناشی از افسردگی پس از زایمان هست یا خیر؟

از طرفی دیگر شیردهی میزان استروژن را کاهش می دهد که به خودی خود سبب می شود واژن خشک شده و رابطه جنسی با دردی را تجربه کنید که البته به مرور زمان این مساله هم حل شده اما در این مدت می توانید از ژل های روان کننده استفاده کنید. در این مورد از مشاوره ماما همراه استفاده کنید.

آیا رابطه جنسی سلامت جنین را به خطر می اندازد؟

داشتن رابطه جنسی به خودی خود سبب سقط جنین نمی شود، بیشتر سقط جنین ها به دلیل این است که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند پس لزوما رابطه جنسی دلیل بر سقط جنین نیست. جنین در واژن رشد نمی کند در پشت گردن رحم درحالی که توسط دیواره های رحم محافظت می شود در حال رشد است و داشتن رابطه نمی تواند سبب سقط شود مگر آن که در نوعی از رابطه خشن باشید که به رحم ضربه وارد شود. همان طور که مادرها نگران سلامت جنین هستند قطعا پدر هم از این قاعده مستثنی نیست و برای سلامت فرزندش اهمیت قائل می شود. گاها حرکاتی که در رابطه جنسی اتفاق می افتد می تواند شبیه گهواره ای باشد که جنین را به خواب می برد. پس توجه کنید که ضربات را آهسته ایجاد کنید تا آسیبی به رحم و دهانه ان وارد نشود.

بسیاری از خانوم ها پس از زایمان رفتار همسرشان را طی 9 ماه بارداری بسیار تحسین می کنند و معتقدند آن ها را به سان یک الهه پرستیده اند و برای محافظت از مادر و جنین از خودگذشتگی بسیاری داشته اند. این حس را در رابطه با همسرتان بپذیرید که همان طور که شما برای مادر شدن آماده می شود او اکنون آماده می شود تا برای حفاظت از همسر و فرزندش بهترین خودش باشد. این بی انصافی است اگر همه مردان را در این دوران خودخواه و بی گذشت بدانیم. تا حدودی توجه و دلگرمی از سمت شما می تواند حس خوبی را در او ایجاد کند . صمیمت و نوازش را چاشنی رابطه خود داشته باشید.

یک ماما مرجع تخصصی مشاوره بارداری و ارائه ماما همراه و ماما خصوصی

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama