تعداد بازدید:730

سیکل غیر طبیعی و خونریزی های غیر معمول

بسیاری از زنان در دوران مختلف زندگی خود، خونریزی های غیر طبیعی را از واژن را تجربه می کنند که می تواند علت های مختلفی داشته باشد و لزوما به معنی یک بیماری جدی نیست. اما در مواردی بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که در چه مواقعی الزام مراجعه به یک ماما وجود دارد و این نشانه های بشناسیم سپس در ادامه به بررسی سیکل های غیرطبیعی خواهیم پرداخت. در ادامه همراه ما باشید:

قائدگی های بی وقت

ممکن است در سنی باشید که انتظار قائدگی را نداشته باشید. دختران کم تر از 9 سالگی و زنانی که در سن یائسگی هستند، در این موارد می توانید به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود در اثر یک بیماری است یا می توان از توجه و حساسیت زیاد نسبت به آن چشم پوشید.

خونریزی های به اصطلاح غیر طبیعی از واژن می تواند دلایل بسیاری داشته باشد اما اگر در سن بارداری هستید توجه زیادی به این امر داشته باشد. چرا ه ممکن است بدون اینکه خودتان بدانید در ماه اول بارداری باشید و خونریزی ممکن است به دلیل مشکلات بارداری رخ دهد که باید توسط ماما همراه بررسی شود.ممکن است خونریزی به صورت لکه بینی باشد اما به هر حال اگر در سن باروری هستید حتما مشاوره با ماما داشته باشید.

خوب است بدانید خونریزی های شدید واژن و یا خونریزی های بعد از هفته دوازدهم بارداری می تواند نشانه مشکلات جدی مانند بارداری خارج از رحم، سقط جنین، جفت سر راه و ... باشد. تخمک گذاری نیز می تواند باعث خونریزی شود. خونریزی های شدید در طی چند هفته اول پس از زایمان و یا سقط ممکن است رخ دهد چرا که رحم مانند گذشته نمی تواند منقبض باشد و یا بخشی از بافت جنین در رحم باقی بماند که لازم به بررسی است.

برای بررسی دقیق تر بیایید نگاهی بیندازیم به علت های اصلی خونریزی های غیر طبیعی:

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک سندرومی است که به دلیل عدم تعادل هورمون اتفاق می افتد و با تخمک گذاری داخلی تداخل دارد که می تواند باعث خونریزی های غیر طبیعی شود. این سندروم سبب می شود پریودهای شما در زمان های مختلف اتفاق بیفتد و یا اصلا به وجود نیاید و در نتیجه در بارداری شما اختلال ایجاد شود. موهای سر شما نازک می شود و ممکن است روی بدن و یا روی صورت خود مو تازه رشد کند.

مصرف داروها

داروها مانند قرص های جلوگیری از بارداری گاهی موجب خونریزی غیر طبیعی از واژن می شوند. جهت مصرف و یا حتی قطع داروها با ماما خصوصی خود مشاوره داشته باشید

IUD

وجود IUD داخل رحم احتمال لکه بینی و یا قائدگی های پر خون را سبب می شود. با مشاوره ماما در مطب می توانید اطلاعات بیشتری درباره IUD داشته باشید.

عفونت های اندام لگن

اندام لگن شامل : رحم، دهانه واژن، لوله های رحمی، تخمدان ها ممکن است سبب خونریزی واژن شوند به خصوص پس از مقاربت. عفونت های لگن باعث التهاب و خونریزی خواهند شد

فیبروم رحم

فیبروم ها می توانند موجب خونریزی های شدید شوند. یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید. اگر تصور می کنید قائدگی های پر خونی را دارید ممکن است این تصور شما باشد و باید بررسی شوید. یک آزمایش خون ساده می تواند نشان دهد که آیا قائدگی شما پر خون و غیر طبیعی است یا خیر!!

سرطان رحم

سرطان رحم، دهانه رحم، تخمدان و واژن ها می توانند سبب خونریزی شوند

بیماری های دیگری مانند پرکاری تیروئید و یا دیابت و داروهای رقیق کننده خون برای انعقاد خون که لخته شدن خون را کاهش می دهند، و ... نیز می تواند علت خونریزی غیر طبیعی باشد که توسط ماما در مرکز مشاوره بررسی خواهند شد.

اگر در سن 40 سالگی و یا حتی بیشتر از آن هستید ممکن است به معنی ورود به دنیای یائسگی باشد.درمان خونریزی ها بسته به نوع خونریزی و علت خونریزی متفاوت باشد.


قائدگی غیر طبیعی

به طور میانگین یک زن در طول دوران قاعدگی خود حدود 40 میلی لیتر خون از دست می دهد حدود 4 الی 7 روز طول می کشد، با این حال ممکن است برای بعضی زنان خونریزی بیش از اندازه شدید باشد و بیشتر از 7 روز طول بکشد.

اما در صورتی که خونریزی مدت دار باشد مثلا چندین مرتبه در ماه و یا شش ماه خونریزی داشته باشید در زمره افرادی قرار می گیرید که خونریزی غیر طبیعی دارید و باید به یک ماما مراجعه کنند. خونریزی های طبیعی هر 21 الی 35 روز اتفاق می افتد. خونریزی های غیر طبیعی رحمی همیشه توسط زنانی که علائم آن را دارندگزارش نمی شود، به همین دلیل ممکن است 3 الی 35 درصد از زنان در سراسر جهان خونریزی غیر طبیعی داشته باشند بدون آن که در صدد درمان آن باشند

علائم خونریزی های غیر طبیعی

  • خونریزی بیش از 8 روز
  • چرخه قاعدگی نامنظم
  • منوراژی یا به عبارتی خونریزی شدید قائدگی
  • استفاده از نوار بهداشتی بیشتر از حد معمول
  • گرفتگی و یا درد در زیر شکم
  • لکه بینی بین دوره ها
  • خونریزی واژینال بعد از یائسگی
  • احساس خستگی
  • محدودکردن فعالیت های روزمره
  • و ...

می توانند از علائم خونریزی های غیر معمولی باشد که نیاز به مراجعه به یک ماما و بررسی سلامت شماست.

نظر خانوم روناک بروجردی کارشناس ارشد مامایی را در این باره با هم بشنویم:

جهت رزرو مامای خصوصی از سایت یک ماما همین حالا اقدام کنید: درخواست مامای خصوصی


یک ماما مرجع معرفی ماما خصوصی و مشاوره بارداری 
راه های ارتباطی با یک ماما:
تلفن تماس :09135388214 
اینستاگرام :yek_mama@ 
تلگرام: yek_mama_official@ 
آدرس وب سایت : www.yekmama.ir و www.yekmama.com 
پست الکترونیک: yekmamaa@gmail.com

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama