تاریخ انتشار:1399/08/02 11:57 تعداد بازدید:588

عفونت های واژن

عفونت های واژن

 آشنایی با عفونت های واژن یکی از مشکلاتی که خانم ها در طول زندگی خود ممکن است به آن دچار شوند ، عفونت های واژن است. اغلب این عفونت ها به راحتی درمان می شوند و باعث بیماری خاصی نمی شوند، ولی نباید آن را نادیده گرفت. درمان عفونت های واژن با کمک کارشناسان مامایی و متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

بعضی از این عفونت ها اگر درمان نشوند باعث ابتلا به بیماری ناباروری ، بیماری التهابی لگن ، سقط جنین ، خطر زایمان زودرس و بروز بیماری های مقاربتی ( STD ) مثل عفونت کلامیدیا، تبخال تناسلی ، اچ آی وی و بیماری سوزاک می شوند.

علائم عفونت های واژن 
خارش واژن، تغییر رنگ ترشحات واژن ، تغییر میزان ترشحات واژن، درد و سوزش در زمان ادرار کردن، خونریزی یا لکه بینی در واژن، درد هنگام تماس جنسی 

عوامل ایجاد عفونت های واژن
واژن عضوی از بدن است که خودش می تواند میزان قارچ ها و باکتری های خود را تنظیم کند و خود را پاکیزه نگه دارد . به طور کلی یک واژن سالم دارای قارچ و باکتری هایی می باشد که مفید هستند، اما در بعضی اوقات این تعادل بهم می خورد، میزان باکتری و قارچ در این منطقه زیاد می شود و باعث ایجاد عفونت های واژن می شود. از مهم ترین عوامل ایجاد کننده عفونت می توان موارد زیر را ذکر کرد : 
1- تغییر میزان هورمون های زنانه 
2- استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها 
3- دوش واژینال 
4- آمیزش جنسی 
5- بارداری 
6- استفاده از صابون ها و اسپری ها که دارای مواد شیمیایی هستند. همچنین مصرف مواد ضد بارداری واژینال از محرک های واژن محسوب می شوند. 
7- اگر لباس زیر خانم ها تنگ باشد باعث بروز بثورات گرمایی می شود که واژن را تحریک می کند.

انواع عفونت های واژن 
عفونت قارچی: 
یکی از علت های اصلی ایجاد عفونت های واژن رشد بیش از اندازه قارچ کاندیدا در منطقه واژن می باشد . کاندیدا انواع گوناگونی دارد ولی کاندیدا آلبیکانس مهم ترین نوع آن می باشد که باعث عفونت های واژن می شود. به طور طبیعی در واژن تعداد کمی کاندیدا وجود دارد ولی در بعضی از شرایط، رشد بیش از اندازه کاندیدا باعث عفونت می شود که می توان به تغییر میزان هورمون ها در زمان بارداری و یا استفاده از قرص های ضد بارداری اشاره کرد.
احتمال واژینوز قارچی به علت کاهش ایمنی بدن به خاطر بیماری اچ آی وی و بیماری قند خون مزمن افزایش پیدا می کند. همچنین استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث کاهش باکتری های ضد قارچ می شود که منجر به رشد بیش از اندازه قارچ ها در واژن شده و عفونت ایجاد می شود. خانم هایی که به عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند دارای علائمی چون ترشحات غلیظ ، سفید و شبیه پنیر می باشند. خارش واژن و قرمزی ولو نیز در این افراد مشاهده می شود. 

عفونت باکتریایی: 
همان طور که می دانید در سطح واژن به طور طبیعی باکتری وجود دارد. یکی از باکتری های طبیعی موجود در واژن، باکتری لاکتوباسیل است . اگر تعداد این باکتری ها در واژن کاهش یابد، باکتری های مضر دیگری در آن منطقه رشد خواهد کرد که عفونت واژن را ایجاد می کند. باکتری گاردنلا یکی از مهم ترین باکتری هایی است که در زمان کاهش تعداد لاکتوباسیل، در منطقه واژن رشد می کند و باعث بروز عفونت های واژن می شود. 
خانم هایی که به عفونت باکتریایی دچار می شوند ممکن است ترشحات لغزنده ، غلیظ و سفید رنگ را مشاهده کنند. علاوه بر این بوی ناخوشایند واژن یکی دیگر از علائم عفونت باکتریایی واژن است. در بعضی مواقع بوی ترشحات مانند بوی ماهی است که بعد از رابطه جنسی مشاهده می شود. 

عفونت تریکومونیازیس: 
یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده عفونت های واژن تریکومونیازیس است که در اثر انگل تک یاخته ای به وجود می آید . بیشتر اوقات این انگل از راه رابطه جنسی انتقال می یابد. خانم هایی که به چنین عفونتی مبتلا می شوند ممکن است دارای علائم قرمزی ، سوزش و تورم ولو همراه با ترشحات زرد مایل به سبز و در بعضی مواقع کف آلود باشند. همچنین باعث خارش و بوی بد واژن می شود. 

آتروفی واژن:
 آتروفی واژن اغلب بعد از یائسگی ایجاد می شود. در بعضی از دوران زندگی خانم ها مانند دوران شیردهی که میزان استروژن کم می شود این مشکل رخ می دهد. کم شدن میزان هورمون باعث خشکی و نازکی واژن شده و التهاب ایجاد می شود. 

ولوو واژنیت غیر اختصاصی: 
 در بعضی اوقات علت عفونت واژن تشخیص داده نمی شود. این مورد را ولوو واژنیت غیر اختصاصی می گویند. این مورد در همه سنین ممکن است ایجاد شود، ولی در دخترانی که به سن بلوغ نرسیده اند بیشتر دیده می شود. 
هشدارهایی در مورد عفونت های واژن و مراجعه به پزشک:
- اگرقبلا عفونت واژن داشته اید و اکنون علائم جدیدی مشاهده می کنید. 
- اگر قبلا مبتلا به عفونت واژن نبودید. 
- در صورت داشتن رابطه جنسی ناسالم 
- در صورت وجود تب 
- بارداری 
- برگشت علائم پس از درمان عفونت 

روش تشخیص عفونت های واژن:

برای تشخیص ابتدا پزشک درباره سابقه ابتلا به این بیماری از شما می پرسد، بعد در مورد رابطه جنسی سالم یا ناسالم سوال می کند. در مرحله بعد درباره عفونت های مقاربتی پرسش کرده و ممکن است لگن شما را معاینه کند، در این معاینه مقداری از ترشحات واژن را برداشته و برای آزمایشگاه می فرستد. با این کار دلیل عفونت شما تشخیص داده می شود و درمان به خوبی انجام می شود. 

چگونگی درمان عفونت های واژن 
روش درمان عفونت واژن با توجه به علت ایجاد کننده عفونت با هم متفاوت می باشد، مانند:
 - استفاده از قرص مترونیدازول، ژل و کرم کلیندامایسین برای کسانی که مبتلا به عفونت باکتریایی می باشند. - استفاده از شیاف های ضد قارچ یا کرم ضد قارچ برای کسانی که مبتلا به عفونت قارچی می باشند. 
- استفاده از قرص مترونیدازول یا تینیدازول برای کسانی که مبتلا به عفونت تریکومونیازیس می باشند. 
- استفاده از قرص یا کرم استروژن برای کسانی که مبتلا به آتروفی واژن می باشند. 
- اگر عفونت به خاطر استفاده کردن از صابون یا عطر یا مواد ضد بارداری مصرفی باشد باید آن را تغییر بدهند. 
روش های پیشگیری از عفونت های واژن:
 -تمامی عفونت ها قابل پیشگیری نمی باشد. 
- استفاده از کاندوم برای پیشگیری مفید است. 
- پوشیدن لباس زیر مناسب که از جنس نخ بوده و در ضمن تنگ نباشد. 
- مهم تر از همه رعایت نکات بهداشتی می باشد.
و در نهایت می توانید به آسانی با یک ماما مشاوره داشته باشید و در اسرع وقت بهترین نتیجه را بگیرید.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama