تعداد بازدید:899

علائم خطر در بارداری

علائم خطر در بارداری را بشناسید و به موقع اقدام لازم را انجام دهید

علائم خطر در بارداریعلائم خطر در بارداری

بارداری یک پدیده مهم طبیعی است که در دوران زندگی یک خانوم ممکن است چندین مرتبه اتفاق بیفتد و یا اینکه در یک بارداری تمام شود.با این همه در حدود 40 درصد حاملگی ها پر خطر هستند. می توان گفت چیزی نزدیک به 50درصد از بارداری ها... که با تشخیص به موقع می توان از خطرات جبران ناپذیر آن کم کرد.تشخیص اینکه چه علائمی پر خطر هستند و چه علائمی بی خطر و چه علائمی را بهتر است توجه بیشتری داشته باشیم تا در صورت تشدید به متخصص مراجعه کنیم ممکن است در خانوم های باردار متفاوت باشد اما بعضی از علائم هستند که به طور کلی در میان افراد باردار شایع است و باید در هنگام بروز و مشاهده به نزد اولین ماما در مطب رفت.

میان خانوم های بارداری که علائم را می توانند درک کنند و نسبت به علائم هشدار هستند و خانوم های بارداری که علائم را متوجه می شوند اما نسبت به آن ها واکنشی نشان نمی دهند تفاوت هایی وجود دارد. بر طبق گزارشات و آمار و ارقام محل زندگی , سطح تحصیلات افراد , سطح فرهنگی و خانوادگی در این زمان ها بر میزان دانش افراد تاثیر می گذارد.

علائم شایع از قبیل خونریزی واژینال , سردردهای شدید , تورم بیش از حد انگشتان دست ها و پاها و ... از جمله عواملی هستند که می توانند در دسته عوامل پر خطر طبقه بندی کرد. در خانوم های بارداری که در سنین پایین هستند توجه به نشانه ها کمتر از سایرین است.

طبق گزارشات و تحقیقات انجام شده در سال 2013 تعداد 289000 مرگ مادران باردار در سراسر جهان ثبت شده که بیشترین این آمار مربوط به منطقه های آفریقایی در جنوب و شرق گزارش شده بود.

مرگ مادران در اثر عفونت های شدید , سقط های نامطمئن که پیش از این در مقاله سقط های مکرر و خطرات ناشی از آن گفتیم , خونریزی های شدید و ... علت این مرگ و میرها ثبت شده بود که با اطلاع از عوامل پر خطر و بالا بردن دانش و آگاهی مادران باردار تا حد زیادی می توان از مرگ و میرها کاهش داد.

این حق زنان باردار است تا از وجود خطراتی که ممکن است سلامت آن ها را تهدید کند آگاه باشند چرا که بعضی از این عوارض تا حد زیادی جبران ناپذیر و غیرقابل پیش بینی است.

در همه مراحل به زنان باردار تاکید می شود در صورت مشاهده اولین علائم نا آشنا به مراکز بارداری مراجعه کنند و یا با ماما همراه خود تماس بگیرند و ایشان را از وضع و شرایط موجود آگاه کنند با این همه دیده می شود بسیاری از زنان باردار پس از مشاهده علائمی متفاوت از دوستان و آشنایان و فامیل و همسایگان و قابله های سنتی مشاوره گرفته اند که همین مورد تعلل در روند درمان و رفع علائم پر خطر را شامل می شود.

به طور کلی بعضی علائم که به سبب تغییرات هورمونی هستند علائم معمول بارداری هستند و به طور معمول اختلالی در روند دوره بارداری ایجاد نمی کنند. علائمی مانند

 • حالت تهوع صبحگاهی به خصوص در 3 ماهه اول بارداری
 • احساس ضعف و خستگی
 • سوزش معده
 • تکرر ادرار
 • کمردرد
 • حساست و تورم پستان ها

جزو علائمی هستند که می توان در دسته علائم عادی بارداری قرار داد.

اما بسته به اینکه علائم را چه زمانی و در چه وقت هایی از روز دارید , بهتر است با ماما همراه خود مشورت کنید.

علائم پرخطری که قبل از هفته سی و هفتم بارداری باید بلافاصله جهت پیگیری اقدام کرد شامل:

 • درد , فشار یا گرفتگی شکم
 • انقباضاتی با فاصله کمتر از 15 دقیقه بیشتر از 4 بار در یک ساعت رخ دهند
 • نشت مایعات از واژن
 • خونریزی واژینال
 • تهوع و استفراغ زیاد
 • دمای بالا بدن
 • سردرد های شدید و طولانی
 • مشکلات تازه در بینایی
 • حرکت کمتر و لگدزدن کمتر کودک

سه علامت را نیز در نظر داشته باشید تا در صورت مشاهده به ماما خصوصی خود اطلاع دهید. به دلیل آنکه این 3 عامل خیلی شایع نیستند در دسته علائم پر خطر اولیه قرار نگرفته اند:

 • دیده شدن خون در ادرار
 • درد در هنگام ادرار
 • ترشحات واژن با بوی بد
 • تحریک یا خارش در قسمت واژن

اما نکته حائز اهمیت این است که چرا این علائم ممکن است رخ دهد و هر کدام نشانگر چه موضوعی است؟! در ادامه چند نکته مهم را با هم بررسی می کنیم


علائم خطر در بارداری

علل مشاهده علائم پر خطر

بارداری خارج از رحم

در 3 ماهه اول بارداری درد یا فشار شکم در قسمت پایین می تواند نشانه خارج بودن بارداری شما از رحم باشد که به آن بارداری لوله ای نیز گفته می شود. دردی که در این شرایط تجربه می کنید یکسان نیست و ممکن در یک قسمت شکم شما شدیدتر باشد. در مواردی همراه با سرگیجه و حتی غش کردن شخص باردار است در مواردی تهوع و استفراغ نیز همراه دارد.

نکته مهم این است که کودک در خارج از رحم نمی تواند زنده بماند و چون باعث خونریزی شدید داخلی رحم می شود و برای مادر بسیار خطرناک است پزشک ختم بارداری را اعلام می کند در ماه های اولیه با دارو هم می شود درمان کرد اما در ماه های بعدتر باید جراحی انجام شود.

تهوع شدید صبحگاهی

تهوع در 3 ماهه اول بارداری بسیار طبیعی است اما در بعضی مواقع این حالت ممکن است بسیار شدید شده و در نتیجه بدن مایعات زیادی را از دست بدهد. در بیشتر مواقع پس از 3 ماه شرایط بهتر شده و کمتر می شود اما اگر رفع نشود طبق مشاوره با ماما همراه خود ممکن است بهتر باشد در کلینیک بستری شوید.

زایمان زودرس

در صورتی که زایمان بین هفته های 20 تا 37 بارداری اتفاق افتد زایمان زودرس گفته می شود. علائم زیر را شامل می شود:

 • گرفتگی و انقباض عضلات که در یک ساعت چندین مرتبه تکرار شوند
 • احساس فشار در قسمت لگن
 • کمردرد
 • ترشحات واژن بیش از حد معمول و یا تغییر رنگ

عفونت

تب یا دمای بالای 37.8 درجه سانتیگراد نشانه بروز عفونت در بدن است که منجر به زایمان زودرس می شود. در وهله اول باید عفونت را با آنتی بیوتیک را درمان کرد

فشار خون

فشار خون بالا یکی از موارد خطر ساز است که سبب می شود بارداری زودرس و سقط جنین رخ دهد.در بعضی موارد فشار خون با علائم زیر همراه است :

 • سردرد شدید
 • تورم پاها , مچ دست , صورت یا دست ها
 • درد در قسمت فوقانی شکم
 • تاری دید

که به آن پره اکلامپسی گفته می شود.اگر درمان شود خطرات جبران ناپذیری را در پی دارد.آسیب هایی شامل آسیب مغز , کبد , کلیه , قلب , چشم و در بعضی موارد تشنج را شامل می شود.زایمان و تولد نوزاد در این زمان بهترین راه درمان پره اکلامپسی است.

مشکلات مربوط به جفت

بافتی که در داخل رحم از طریق بندناف کودک را به مادر متصل می کند جفت نامیده میشود که اکسیژن و مواد غذایی را از خون شما می گیرد و به خون کودک منتقل می کند اگر خونریزی در نیمه دوم بارداری اتفاق بیفتد و با وجود درد یا عدم درد ممکن است علامت مشکلاتی در جفت باشد.

گاها خونریزی واژن در خانه و با استراحت در رختخواب درمان می شود اما در موارد شدید تر کودک را به دنیا می آورند.

ضربه به شکم

اگر در اثر از دست دادن تعادل یا زمین خوردن به شکمتان ضربه ای وارد شد حتی دردی را احساس نکردید بهتر است با ماما همراه خود مشاوره داشته باشید و در اولین فرصت معاینه شوید.

منتظر نشوید تا با آزمون و خطا حرکت کودک خود را بسنجید. اولین و مهمترین اقدام ملاقات با ماما خصوصی است.

حرکت کودک

حرکت کودک یا به بیان دیگر لگد زدن به شکم مادر توسط جنین را به خاطر داشته باشید مثلا در یک ساعت چند ضربه زده می شود. در صورتی که تغییری در میزان و تعداد ضربات متوجه شده باید با ماما خصوصی خود در میان بگذارید.

یک راه حل خوردن مواد غذایی شیرین است و راه حل دیگر نوشیدن یک چیز سر و سپس دراز کشیدن به پهلو است تا میزان حرکات کودک را بسنجید.

تجهیزاتی که ماما در مطب دارد می توان سنجه مناسبی برای اطمینان خاطر دادن به شما جهت سلامتی کودکتان باشد.

همیشه به یاد داشته باشید با هر اتفاق کوچکی که برایتان تازگی دارید و ناآشنا هستید با ماما همراه خود مشورت کنید. گاهی سهل انگاری سبب از دست رفتن جنین می شود و در برخی موارد برای مادر نیز خطرناک است.به بیان دیگر مرزمیان بود و نبود باریک تر از تصور شماست. حتما حدالامکان با ماما همراه خود تماس بگیرید و اطلاعات کافی را در اختیارش بگذارید.

آمار و ارقام و گزارشات

طبق بررسی و تحقیقات به عمل آمده بر روی 170 خانوم باردار در یک مرکز تحقیقات صورت گرفت توانستند میزان دانش خانوم باردار نسبت به علائم خطر را تا حدودی بسنجند.خوب است بدانید رده سنی خانوم های باردار به طور میانگین از 14 سال تا 40 سال سن بود. در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چه نتایج جالبی به دست آمد:

 • تقریبا 10 درصد افراد خونریزی واژن را به عنوان عامل مهمی در شرایط خطر نام بردند
 • 5/0 درصد استفراغ بیش از حد را نشانه های خطر نام بردند
 • 20 درصد تشنج را یک علامت خطر ذکر کردند

طبق تحقیقات حدود 54 درصد از شرکت کنندگان دانش کافی را داشتند اما نکته حائز اهمیت عدم توجه کافی به نشانه ها بود

به طور کلی زنان باردار زمانی یک نشانه را خطر تلقی می کنند که علائم و نشانه ها مدت دار ادامه یابند.که در اکثر موارد خطر را جدی تر می کنند و زمانی که برای اقدام دست به کار می شوند دیر شده است و ممکن است جان مادر و کودک هر دو به خطر بیفتد.

راه های ارتباطی با یک ماما:
تلفن تماس :09135388214 
اینستاگرام :yek_mama@ 
تلگرام: yek_mama_official@ 
آدرس وب سایت : www.yekmama.ir و www.yekmama.com 
پست الکترونیک: yekmamaa@gmail.com

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama