تاریخ انتشار:1398/03/21 13:59 تعداد بازدید:1061

عوامل موثر در ناباروری و راههای درمان

ناباروری و عوامل موثر بر آن

ناباروری

ناباروری
اکثر زوجها پس از ازدواج در انتظار فرزند دار شدن هستند . ناباروری در حدود 15 تا 20 درصد زوجین دیده می شود. ممکن است پرسشهایی در ذهن زوجین مطرح شود برای مثال چقدر زمان میبرد تا یک زن حامله شود؟ معمول ترین دلایل ناباروری چیست؟ دلایل پزشکی برای ناباروری ؟آیا فاکتورهای نازایی غیرقابل توجیه و ترکیبی هم وجود دارند؟
ناباروری فقط منوط به نزدیکی داشتن نیست . فاکتورهای متعددی، تکی یا ترکیبی، در ناباروری موثر هستند.در اینجا به شما کمک می کنیم تا مشکلات را درک کرده و میزان لقاح را با ارائه راه حل و روش های درمانی بهبود بخشید و ناباروری را پشت سرگذارید.


ناباروری
  • در این مقاله می خوانید:
  • عوامل موثر در ناباروری چیست؟
  • علل پزشکی ناشی از ناباروری در زنان
  • علل پزشکی ناشی از ناباروری در مردان
  • عوامل ناشناخته ناباروری
  • ناباروری ترکیبی

اما اول، بیایید نگاهی به این پرسش بیندازیم! چقدر طول میکشد تا یک زن باردار شود؟

اگر شما سالم هستید و بخش های تولید مثل در بهترین حالت فعال هستند، در هر سیکل ۲۵ % شانس بارداری دارید.

عوامل موثر درناباروری چیست؟

در حالی که دوره های شما ممکن است منظم باشند، تعدادی از فعالیت های روزمره می توانند بر شانس شما تاثیر بگذارند

رابطه جنسی بیش از حد

برخی افراد معتقدند داشتن رابطه جنسی بیشتر میتواند منجر به بارداری شود.اما این ممکن است همیشه درست نباشد.اگر چه رابطه جنسی مکرر قدرت اسپرم یک مرد را کاهش نمی دهد اما میتواند باعث مشکلات سلامتی بالقوه مانند خستگی، سرگیجه، زانوهای ضعیف و ادرار کردن مکرر شود.اگر در این مورد زیاده روی کنید، میتواند منجر به حالت خستگی، کاهش انرژی شما شود.در این مورد، زمانی که شرایط برای بارداری مهیا است، ممکن است طرف مقابل علاقه ای به رابطه جنسی نداشته باشد.و به عنوان یک زوج فرصت بارداری از دست می رود.

سعی کنید به طور مرتب رابطه جنسی داشته باشید.اگر دوره های نامنظم و یا مشکلاتی برای یافتن محدوده تخمک گذاری دارید، از یک کیت تخمک گذاری استفاده کنیدو حتما با یک ماما مشاوره نمایید.

استرس و اضطراب

استرس هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی و روانی بر روی توانایی شما برای باردار شدن تاثیر می گذارد.دیگر اختلالات احساسی مانند افسردگی و اضطراب میتواند سطح باروری شما را کاهش دهد.در هنگام اقدام، باید آرام و در حالت متعادل باشید.استرس مانع عملکرد هیپوتالاموس می شود که غده هیپوفیز را کنترل می کند.این غده آدرنال، غده تیرویید و تخمدان را تنظیم می کند و بر چرخه دوره تاثیر می گذارد و حتی منجر به دوره های نامنظم می گردد.

شما باید به خودتان فرصت دهید تا از مرحله استرس بیرون بیایید تا شانس بارداری خود را افزایش دهید.برای غلبه بر استرس می توانید از پشتیبانی همسر و اطرافیان خود برخوردار باشید. همچنین از کلاسهای یوگای بارداری و مدیتیشن قبل از اقدام به بارداری استفاده کنید.

کیفیت اسپرم

یکی از علل اولیه و اصلی ناباروری تعداد کم اسپرم و تحرک اسپرم ضعیف (به دلیل ناهنجاری های ساختاری)است.این عامل ۳۰ تا ۴۰ درصد از مشکلات ناباروری در زوج ها را تشکیل میدهد اولین قدم مراجعه به پزشک یا متخصص اورولوژی برای درمان فوری است.برای تعداد کم ویا تحرک اسپرم، لقاح آزمایشگاهی (لقاح مصنوعی)یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم بهترین راه حل است.لقاح مصنوعی شامل جفت گیری تخم و اسپرم خارج از بدن انسان و انتقال تخم لقاح یافته به واژن است.

لباس های تنگ

لباسهای زیر تنگ ممکن است در عملکرد اندام های زایشی اختلال ایجاد کند.در مردان، تولید اسپرم کاهش می یابد و در زنان گردش هوا کاهش و در نتیجه منجر به عفونت میشود.

کم خوابی

کم خوابی میتواند بدن را تغییر داده و بدن را خسته کند و عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد.این امر شانس شما برای ابتلا به عفونت ها را افزایش میدهد و به نوبه خود بر چرخه تولید مثل تاثیر می گذارد.همین مساله در مورد مردان نیز صدق می کند.عفونت می تواند منجر به تب شود و گرمای اضافی بدن میتواند به اسپرم آسیب برساند.زنان ممکن است به خاطر کمبود خواب سیکل قاعدگی نامنظم داشته باشند.

در صورت کم خوابی و بی خوابی ، با پزشک مشورت کنید.

وزن نامناسب

لاغری و یا چاقی نیز بر شانس بارداری شما تاثیر خواهد گذاشت.اگر دچار سو تغذیه هستید، به خوبی تخمک گذاری نخواهید کرد.اگر اضافه وزن دارید، باروری شما دچار مشکل می شود.

یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی مناسب به شما در باروری کمک می کند.شما ممکن است برای تغذیه و مصرف مکمل و مراقبت های بهداشتی خود احتیاج به مشاوره با ماما داشته باشید.

استفاده بیش از حد از روان کننده ها

مطالعات نشان می دهند روان کننده های واژینال به طور منفی تحرک اسپرم را تحت تاثیر قرار داده و مانع لقاح می شوند.این مورد هم برای روان کننده های داخل و هم در روغن خانگی صادق است.

pHطبیعی مخاط دهانه رحم قبل از تخمک گذاری برای بقای اسپرم و تحرک آن ایده آل است.اما روان کننده ها دارای pH اسیدی هستند که برروی اسپرم تاثیر می گذارند.هم چنین، حرکت اسپرم تحت تاثیر ضخامت و محتوای آب آن ها قرار می گیرد .

ترک عادات نامناسب زندگی

عوامل مثل سیگار کشیدن، مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر و کافئین بر باروری شما تاثیر می گذارند.در مردان، این عوامل باعث کاهش تعداد اسپرم و تحرک و در خانم ها باعث تخمک گذاری نامنظم می شوند.

این عادت ها را، به خصوص چند ماه قبل از برنامه ریزی برای بارداری، ترک کنید.گزینه های زندگی سالم تر را انتخاب کنید.هم چنین از استفاده از شیرین کننده های مصنوعی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، آفت کش ها، دود سیگار، و محصولات مراقبت شخصی (صابون های، شامپو و لوازم آرایشی) که می توانند بر سلامتی شما به ویژه باروری تاثیر بگذارند بپرهیزید.آن ها توانایی باروری را تا ۲۹ % کاهش می دهند.غذاهای ارگانیک انتخاب کنید.از محصولات مراقبت شخصی و ارگانیک استفاده کنید.زمانی که در نواحی مستعد مواد شیمیایی کار می کنید، از لوازم محافظ استفاده کنید`

تمام دلایل بالا، انتخاب های سبک زندگی و یا فاکتورهای محیطی هستند که بر این توانایی تاثیر می گذارند. حالا بیایید نگاهی به برخی علل پزشکی برای باردار شدن بیندازیم.


ناباروری
علل پزشکی در ناباروری

علل پزشکی ناشی از ناباروری در زنان

دوره های نامنظم

زنانی که دوره های نامنظم قاعدگی دارند، مشکلات بیشتری در باردار شدن دارند.دوره های نامنظم نشانه عدم تخمک گذاری است و بارداری بدون تخمک غیرممکن است.بنابراین هرچه میزان تخمک گذاری کم تر باشد، شانس شما برای باردار شدن کمتر خواهد بود

راه درمان:

یک پزشک یا ماما می تواند به شما کمک کند علت زمینه ای را برای دوره های نامنظم پیدا کنید و درمان را مطابق با آن ارائه دهید.شما همچنین باید بر روی رژیم غذایی سالم تمرکز کنید، به وزن ایده آل برسید، تمرینات بدنی متوسطی را انجام دهید و مکمل های افزاینده باروری را همانطور که توسط ماما یا متخصص پیشنهاد شده است، بگیرید.

اندومتر

این یک اختلال مزمن سیستم تولیدمثلی است که در آن سلولهای اندومتر در خارج از رحم رشد می کنند.این ماده مانع از لقاح و یا سفر تخمکهای لقاح یافته به سمت لوله های رحمی می شود. این وضعیت باعث دوره های دردناک، درد شدید در طول نزدیکی، حرکات دردناک روده و ادرار کردن مکرر همراه با احساس مثانه پر در طول سیکل قاعدگی و یا درد مزمن لگنی میشود .

راه درمان:

برای درمان بهتر است زیر نظر متخصص زنان باشید و یکی از راههای درمانی لاپاراسکوپی تشخیصی است که برای بررسی و خارج کردن کیست های غیر طبیعی و لوله های مسدود شده مورد استفاده قرار می گیرد.پس از جراحی، ظرف شش تا هشت ماه احتمال باردار شدن خواهید داشت.اگر این اتفاق نیفتد، پزشک به دنبال روش های کمک باروری خواهد رفت.

اختلالات تخمک گذاری

تقریبا ۲۰ تا ۴۰ درصد از مشکلات ناباروری در زنان، ناشی از تخمک گذاری نامنظم است که مانع از آزاد شدن تخمک های بالغ از تخمدان ها می شود.

نوسانات هورمونی،مصرف یک سری از داروها، افزایش وزن بیش از حد، ورزش بیش از حد، یا استرس شدید می تواند دلیل اصلی اختلالات تخمک گذاری باشد . اگر تشخیص عدم تخمک گذاری داده شود پزشک شما راه حل مناسب را به شما پیشنهاد می دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این یک وضعیت پیچیده است که ناشی از عدم تعادل هورمونی است که موجب اختلال در سیکل و تخمک گذاری می شود.کیست های کوچک و متعدد در تخمدان شکل می گیرند که رسیدن فولیکول های تخمدانی و بلوغ را مختل می کنند.علایم دیگر ممکن عبارتند از قاعدگی نامنظم، افزایش وزن، آکنه، رشد موهای ضخیم در ناحیه چانه،شکم وران .

راه درمان:

اولین قدم تغییر سبک زندگی، فعالیت روزانه،رسیدن به وزن ایده آل و رژیم غذایی سالم است و سپس پزشک شما راههای دارویی را شروع می کند.

بیماری های لوله های رحمی:

لوله های رحمی آسیب دیده یا بسته، مانع از رسیدن تخم ها به رحم و اسپرم از رسیدن به تخم و در نتیجه جلوگیری از لقاح می شوند.این شرایط می تواند ناشی از بیماری های مقاربتی، بیماری های التهابی لگن، یا عفونت های مکرر و ماندگار باشد.

راه درمان:

جراحی به باز کردن و ترمیم لوله ها کمک می کند و سپس با مشورت پزشک راههای درمانی تکمیلی انجام می گردد.

تخمک ها

کیفیت و کمیت تخمک در اواخر دهه ۳۰ و اوایل ۴۰ سالگی کاهش می یابد و این عامل با افزایش سن تاثیر زیادی بر روی باروری دارد.

راه درمان:

از آنجا که از دست رفتن تخمک یک فرآیند برگشت ناپذیر است، باید سعی کنید در سنین باروری خود اقدام به بارداری کنید.هم چنین، وزن خود را متعادل نگه دارید، سیگار را ترک کنید مسائل تیروئیدی را (اگر دارید) با مراجعه به پزشک مدیریت نمایید، و تغذیه خود را بهبود بخشید.

سطح پایین پروژسترون

پروژسترون برای حمایت از لانه گزینی جنین در اوایل بارداری تولید می شود.کمبود پروژسترون ممکن است یکی از دلایل ناباروری باشد.

راه درمان:

دکترو مامای شما ممکن است شما را به یک متخصص غدد ارجاع دهد.این درمان ها شامل تجویز پروژسترون، تزریقات واژینال و یا شیاف برای افزایش ضخامت جداره رحم و درنتیجه افزایش احتمال لانه گزینی سلول تخم است.

مشکلات مخاط واژن و دهانه رحم:

مخاط دهانه رحم معمولا قوام خود را به فرم های صاف و الاستیک تغییر می دهد به طوری که اسپرم به راحتی از طریق مخاط به اندام های زایشی زن منتقل می شود.در مواردی از اختلالات مخاط گردن رحم، مخاط مانع از عبور اسپرم می شود.مخاط ممکن است به دلیل عفونت تغییر کرده باشد یا حاوی آنتی بادی هایی باشد که اسپرم را می کشند.این مشکلات در زنان مبتلا عفونت دهانه رحم و واژن دیده می شود و منجر به شکست بارداری می شود.

راه درمان:

شناسایی و درمان عفونت ها و استفاده از روشهای کمک باروری مثل لقاح مصنوعی و لقاح آزمایشگاهی، به حل این مشکل کمک میکند.


ناباروری
علل پزشکی ناشی از ناباروری در مردان

ناباروری در مردان

مشکلات اسپرم

تحرک ضعیف اسپرم، تعداد کم و یا عدم شمارش اسپرم و شکل غیرطبیعی اسپرم می تواند باروری یک مرد را کاهش دهد.

راه درمان:

داروهای کمک باروری و تقویتی زیر نظر متخصص اورولوژی اولین خط درمان برای افزایش تولید اسپرم هستند.

انسداد لوله های اسپرم ( epididymis)

انسداد لوله های اسپرم بر (یک لوله مارپیچ طولانی که اسپرم را به مجرای انزالی حمل میکند)می تواند اثرات نامطلوبی بر انتقال اسپرم های بارور داشته باشد.انسداد در لوله ها می تواند ناشی از عفونت ها از جمله سوزاک یا کلامیدیا، نقص های مادرزادی و یا جراحات باشد

راه درمان:

پزشکان بهداشت معمولا اصلاح جراحی انسداد لوله را ترجیح می دهند که باروری را اصلاح می کند

علاوه بر انتخاب سبک زندگی و دلایل پزشکی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر باروری تاثیر بگذارند. آیا عوامل دیگری بر باروری تاثیر میگذارند؟

جواب مثبت است .عوامل ناشناخته و دلایل ترکیبی به ترتیب تقریبا ۲۵ % و ۴۰ % کل موارد ناباروری را تشکیل میدهند.

عوامل ناشناخته ناباروری

ناباروری

عوامل ناشناخته

از همه موارد ناباروری، ۲۵ % به علت عدم موفقیت در یافتن علت واقعی حتی بعد از دامنه تست ها و ارزیابی ها تشخیص داده میشوند.طرفین بدون هیچ گونه نتایج قطعی انواع آزمایشها را انجام می دهند.اگر چه ممکن است در واقع هیچ مشکلی نداشته باشید.

پزشکان معمولا بهترین گام بعدی را توصیه می کنند، داشتن روابط منظم همراه با داروهای کمک باروری .اگر حتی بعد از دو سال کار نتیجه ای حاصل نشد، ممکن است از درمان لقاح مصنوعی استفاده شود.

ناباروری ترکیبی

در اینجا، هر دو شریک با مشکلات باروری تشخیص داده می شوند، یا اینکه یکی از آن ها دارای دو مساله باروری است. که درمان های مناسب با توجه به علت ناباروری ارائه می شوند.

این را بدانید که امروزه راههای بسیاری برای مقاله با ناباروری وجود دارد و اکثر زوجین با پیگیری و مراجعه به ماما یا پزشک فرزند دار می شوند . یک ماما به شما مشاوره با ماما را در زمینه تعیین علل ناباروری پیشنهاد می دهد.

شما هم به عنوان یک ماما وقت آن است که به مقوله استخدام ماما از زاویه دیگری نگاه کنید و به علم و تواناییهای خود تکیه و شروع به ارائه خدمات کنید. پیشنهاد می کنیم اینجا پس از مطالعه صفحه ماما هستم ثبت نام کنید .

راه های ارتباطی با ما :

آدرس ایمیل yekmamaa@gmail.com

شماره تماس: 09135388214

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama