تاریخ انتشار:1398/04/16 14:28 تعداد بازدید:580

مراقبت های حین و بعد از زایمان

مراقبت های حین و بعد از زایمان 

پیشگفتار 
زایمان از نظر جسمانی و روانی، یک خانم را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. طبیعتا بعد از زایمان، فصل جدیدی از زندگی برای یک خانم ورق می خورد. برای اینکه آسیب های ناشی از زایمان، به حداقل خود برسد، باید یک سری اقدامات به جهت مراقبت از مادر و نوزاد صورت بگیرد. مراقبت های حین و بعد از زایمان برای مادر و نوزاد، موضوعی است که قصد داریم در ادامه به آن بپردازیم. 


 مراقبت های حین و بعد از زایمان برای مادر 
سلامت مادر، می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت جنین بگذارد. بنابراین در درجه اول حفظ سلامت مادر، اهمیت بسیار زیادی دارد. با ما همراه باشید تا به برخی مراقبت های حین و بعد از زایمان برای مادر اشاره کنیم. 

• مراقبت های روحی و روانی 
یکی از مهمترین مراقبت های حین و بعد از زایمان، مراقبت روحی روانی است. یک خانم باردار باید توسط اطرافیان و به خصوص همسرش، قبل از زایمان به آرامش روحی برسد. بهتر است تا قبل از زایمان روحیه خانم به خوبی تقویت شود و حتی در صورت امکان، همسر هنگام زایمان کنار همسرش باشد و به او قوت قلب بدهد. همچنین یک خانم، پس از زایمان به مراقبت های شدید عاطفی نیاز دارد. بهتر است تا این موضوع توسط اطرافیان به خوبی درک و رعایت شود تا از بروز افسردگی پس از زایمان جلوگیری شود. 

• مراقبت از نوک پستان 
از آنجایی که بلافاصله بعد از زایمان، نوزاد با شیر مادر تغذیه می کند، باید یک سری مراقبت ها از نوک پستان انجام شود. بهتر است تا در دوران بارداری، هفته ای چند بار نوک پستان را با روغن های مالشی مانند روغن زیتون چرب کرده و ماساژ دهید. توجه داشته باشید این کار برای خانم هایی است که زایمان اولشان را تجربه می کنند. همچنین از انجام بیش از حد این کار خودداری کنید چرا که این کار به نوعی تحریکی برای زایمان است و ممکن است شما با انجام مکرر این کار، زایمان زودرس را تجربه کنید. بعد از زایمان بهتر است روزی یک بار نوک پستان خود را با آب تمیز بشویید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد خشک شود. این کار هم برای سلامت پستان و هم برای نظافت و بهداشت آن بسیار مهم است. 

• نزدیکی 
به طور کلی نزدیکی در هیچ شرایطی بعد از زایمان توصیه نمی شود، حتی اگر وضع جسمانی شما خوب باشد و خونریزی نداشته باشید. بهتر است تا حداقل 20 روز پس از زایمان از انجام رابطه جنسی خودداری کنید. 

• رعایت بهداشت 
بعد از زایمان یکی دیگر از مراقبت های حین و بعد از زایمان، رعایت بهداشت است. بهتر است قبل از زایمان حتما به حمام بروید و موهای بدن خود را شیو کنید؛ هم برای زایمان طبیعی و هم برای جراحی سزارین. همچنین پس از زایمان بهتر است تا مرتبا به حمام بروید و زخم هایتان را شستشو دهید. پس از استحمام با کمک باد سشوار و از فاصله دور می توانید زخم هایتان را خشک کنید. این کار به بهبود هر چه سریعتر شما کمک می کند. 

مراقبت های حین و بعد از زایمان برای جنین 

یک نوزاد پس از اینکه زاده می شود، به مراقبت های به خصوصی نیاز دارد. به طور کلی مادر پس از زایمان، به دلیل شرایط جسمی، توان کافی برای مراقبت از نوزادش را ندارد. اطرافیان باید در این موقع بیشترین توجه را به مادر و نوزاد تازه متولد شده داشته باشند تا این دوران با مراقبت های خاص خود، پشت سر گذاشته شود. اولین مراقبتی که مادر می تواند در حین زایمان از نوزاد خود انجام دهد، این است که برای زایمان همکاری کند و استرس را از خود دور کند. عدم همکاری مادر برای زایمان، به خصوص زایمان طبیعی، پروسه زایمان را طولانی تر می کند و این موضوع ممکن است به جنین آسیب بزند. مراقبت های حین و پس از زایمان، در سلامت جنین به شدت تاثیر گذار است. 

• شیردهی 
در خانم هایی که زایمان اولشان را تجربه می کنند، ممکن است نوک سینه ها برای شیردهی آماده نباشند و نوزاد نتواند به خوبی خودش را سیر کند. در صورتی که حفره های نوک سینه مادر به خوبی باز نشده بودند، بهتر است تا با کمک دستگاه شیردوش، شیر مادر دوشیده شود و با قطره چکان به نوزاد داده شود. 

• کنترل زردی 
بسیاری از نوزادان در بدو تولد، زردی دارند. یکی از مراقبت های حین و پس از زایمان این است که مادر به تغذیه خود توجه کند تا از تشدید زردی نوزاد جلوگیری شود. پزشک متخصص راهنمایی های لازم در این خصوص را به مادر می دهد اما باید به این موضوع با جدیت نگاه کرد. 

• تامین آرامش نوزاد 
پس از اینکه نوزاد به دنیا می آید، باید محیطی آرام را برای استراحت مادر و نوزاد آماده کنید. مراقب باشید تا نوزاد دچار وحشت و استرس نشود. این موضوع می تواند در بی قراری ها و ناآرامی های بعدی نوزاد تاثیر گذار باشد. 

• بهداشت نوزاد 
یکی دیگر از مراقبت های حین و پس از زایمان، رعایت بهداشت نوزاد است. بعضی از بیمارستان ها پس از زایمان نوزاد را استحمام می کنند. در صورتی که این کار توسط پرسنل بیمارستان انجام نشد، بهتر است تا بلافاصله پس از ترخیص از بیمارستان این کار را انجام دهید و نوزاد را استحمام کنید. رعایت بهداشت برای نوزاد بسیار مهم است. 

• ماساژ نوزاد 
یکی دیگر از مراقبت های پس از زایمان برای نوزاد، ماساژ دادن اوست. شما باید بدن نوزاد را به آرامی ماساژ دهید تا او قولنج نکند. این کار می تواند در کیفیت خواب نوزاد و آرامش او تاثیرگذار باشد. 

• مراقبت از بند ناف 
یکی دیگر از مراقبت هایی که لازم است پس از تولد نوزاد به آن اهمیت داد، مراقبت از بند ناف نوزاد است. بهتر است تا ناحیه بند ناف را تمیز نگه دارید و از تحریک و کشیدن آن خودداری کنید. حتما توجه داشته باشید بند ناف بدن نوزاد را اذیت نکند و به لباسش گیر نکند. معمولا تا قبل از ده روزگی این بند از بدن نوزاد جدا می شود. 

سخن پایانی 
مراقبت های حین و پس از زایمان، هم برای مادر و هم برای جنین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با رعایت نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، از مادر و جنین به خوبی مراقبت کنید. این موضوع را به خاطر بسپارید که حین و پس از زایمان هم مادر و هم جنین به مراقبت و توجه ویژه ای نیاز دارند.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama