تاریخ انتشار:1397/07/29 22:49 تعداد بازدید:642

مراقبت های معمول پیش از زایمان

در مراقبت های معمول پیش از زایمان می خواهیم با هم بررسی کنیم که چرا این مراقبت ها دارای اهمیت هستند و بدانیم مراقبت های معمول پیش از زایمان شامل چه مواردی می شوند. پس در ادامه همراه ما باشید:
در خوشبینانه ترین حالت ممکن است شما جزو افرادی باشید که هیچ گونه مشکلی ندارند و می توانید دوران بارداری و در نهایت زایمان راحتی داشته باشید. اما در این میان باز هم توصیه می شود که با یک مامای همراه قبل از اقدام به بارداری مشاوره داشته باشید تا بررسی های لازم انجام شود. مهم ترین و زیباترین لحظه برای شما در مقام یک مادر لحظه ای است که فرزند سالم خود را در آغوش بگیرید و از صحت و سلامتی او مطمئن باشید در غیر این صورت خاطره ای تلخ از دوران بارداری و زایمان تا همیشه همراه شما خواهد بود.اما مواردی هستند که توصیه اکید داریم که با یک ماما متخصص و با تجربه در ارتباط باشید مواردی مانند:
 • اگر بیشتر از 35 سال هستید
 • بارداری چندقلویی دارید
 • بیماری های مزمن مانند دیابت و یا بیماری قلبی دارید
حتما پیش از اقدام به بارداری با ماما همراه تماس بگیرید و اگر شرایط ویزیت حضوری هم نداشتید در یک ماما می توانید مشاوره آنلاین بارداری داشته باشید.
چه زمان هایی باید برای بررسی اقدام کنید:
در هفته 6 الی 8 بارداری اولین معاینه توسط ماما باید صورت بگیرید، در صورتی که دوره پریود شما 2 تا 4 هفته تاخیر داشته باشد توصیه ما به شما این است که جهت بررسی بارداری یا عدم بارداری اقدام کنید. در حالت معمول پیش از 8 هفته اقدام ضروری صورت نمی گیرد و نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت مگر آنکه مشکلی باشد و یا نشانه ای متوجه شوید که بهتر است با یک ماما مشاوره کنید.
در صورتی که سالم هستید و جزو افرادی نیستید که حاملگی های پر خطر دارند بدین صورت قرار ملاقات خود را تنظیم کنید:
 • تا هفته 28 بارداری، هر 4 هفته یکبار
 • از هفته 28 تا 36 بارداری هر 2 هفته یکبار
 • پس از هفته 36 بارداری هر هفته تا زمان زایمان
در معاینات معمول وزن و فشار خون شما ثبت می شود و در بعضی موارد ممکن است اندازه و شکل رحم نیز بررسی شود، رشد و نمو طبیعی جنین از هفته 22 بیشتر خود را نشان می دهد. طی معاینات آزمایش ادرار خواهید داشت تا از نظر قند و پروتئین نیز بررسی شوید. یکی از موارد مهم غربالگری گلوکز است که در 12 هفتگی باید انجام شود افرادی که مستعد دیابت بارداری هستند حتما در هفته 12 باید این آزمایش را انجام دهند. افرادی که در معرض خطر دیابت در بارداری هستند:
 • طی بارداری قبلی خود نوزادی بیشتر از 4 کیلو داشته اند
 • سابقه دیابت خانوادگی داشته اند
 • چاق هستند
در غیر این صورت زنان باردار در هفته های 24 تا 28 جهت دیابت بارداری بررسی خواهند شد بدین صورت که بعد از یک ساعت یک مایع شیرین می نوشند و مجدد آزمایش خون گرفته می شود. اگر قند خون بالا باشد آزمایشات بیشتر می تواند تاییدی بر دیابت بارداری باشد.

آزمایشات قبل از تولد
آزمایشات قبل از تولد ویژه والدینی است که به آینده فرزندشان اهمیت بیشتری می دهند. طی آزمایشات قبل از زایمان مشکلاتی مانند نقص مادرزادی یا مشکلات کروموزومی در جنین تشخیص داده می شود. دسته ای از این آزمایشات مربوط به  آزمایش های غربالگری است که فقط احتمال بروز یک مشکل را نشان می دهد و دسته دیگر از آزمایشات، تشخیصی هستند که به طور دقیق مشخص می کند جنین دارای مشکل است یا خیر. در برخی موارد ممکن است این دو با یکدیگر ترکیب شوند و انجام هر دو آزمایش توسط پزشک به شما توصیه شوند که شامل آزمایش خون، آمینیوسنتز، CVS و معاینات سونوگرافی می باشد.

مشکلاتی که نباید آن ها را نادیده گرفت
دیابت حاملگی:
جفت مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین فراهم می کند و همچنین سبب ترشح هورمون نیز در بدن می شود. یکی از این هورمون ها انسولین است که به بدن کمک می کند قند موجود در غذا را ذخیره کند تا بتواند از آن به عنوان منبع انرژی استفاده کند. دیابت بارداری بعد از سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. مشکل ترشح هورمون انسولین و تنظیم نبودن سطح قند خون سبب ایجاد این عارضه می شود.

پره اکلامپسی:
که نام دیگر آن توکسمی بارداری نامیده می شود وضعیتی است که در ماه ششم به بعد رخ خواهد داد. نشانه های این عارضه وجود پروتئین در ادرار است که باعث فشار خون بالا، ادم ( تجمع مایعات در بافت های بدن و بروز تورم دست و پاها ) و در نهایت دفع ادرار می شود.

مادر RH منفی / جنین RH مثبت :
که به ناسازگاری RH گفته می شود. در اکثر افراد RH در سلول های قرمز خون وجود دارد کسانی که در خون آن ها RH دیده نمی شود در واقع RH منفی گفته می شود. با یک آزمایش خون ساده این مورد را می توان تشخیص داد.هنگامی که سلول های خونی کودک وارد جریان خون شما می شود سبب بروز مشکلاتی می شود بدن شما به این امر واکنش نشان خواهد داد. این موضوع که بسیار مهم و حیاتی است قابل کنترل است و درمان دارد.

افزایش وزن :
افزایش وزن طی یک دوره بارداری بین 10 الی 15 کیلوگرم طبیعی به نظر می رسد که در افراد مختلف می تواند شرایط متغیر باشد. کنترل افزایش وزن در اواخر بارداری دشوارتر است بنابر این توصیه می شود در اوایل بارداری وزن خود را کنترل کنید. تنها نکته مهمی که باید بدانید این است که همان رژیم غذایی خود را حفظ کنید و در نهایت روزی 300 کالری به میزان کالری های دریافتی روزانه تان اضافه کنید که پروتئین می تواند این افازیش را کاملا جبران کند. مهم این است که برای اطمینان از دریافت میزان کافی آهن، کلسیم، اسیدفولیک و ویتامین ها با ماما همراه خود صحبت کنید. تاثیر ورزش را نادیده نگیرید و طبق نظر یک ماما ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

توصیه های مهم پیش از زایمان
 • سیگار نکشید، الکل ننوشید، مواد مخدر مصرف نکنید، استراحت کافی داشته باشید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
 • بدون تجویز ماما و یا پزشک خود از داروها استفاده نکنید
 • از مصرف مواد غذایی غیرپاستوریزه خودداری کنید. 
 • از مصرف گوشت و ماهی و مرغ های خام و یا نیم پز خودداری کنید. از مصرف ماهی هایی شامل کوسه ماهی، شاه ماهی خال مخالی، مارلین،تن ماهی، کاشی ماهی و سایر ماهی هایی که جیوه بیشتری دارند خودداری کنید.
واکسن ها:
دو واکسن که به شما تجویز خواهد شد شامل واکسن آنفولانزا و واکسن TDAP هستند که
 1.  واکسن آنفولانزا برای همه تجویز نخواهد شد و در همه مراحل بارداری می توانید آن را تزریق کنید. این واکسن بیشتر برای خانوم هایی تجویز خواهد شد که بیشتر در معرض بیماری ها هستند.
 2. واکسن سه گانه کزاز،دیفتری و سیاه سرفه که در حال حاضر برای همه زنان باردار در نیمه دوم توصیه می شود.

و نکته پایانی اینکه در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با یک ماما تماس بگیرید:
 • خونریزی شدید
 • از دست دادن ناگهانی مایعات
 • عدم وجود محسوس حرکات توسط کودک
 • بیش از سه انقباض در یک ساعت


الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 4.33 از 3 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama