تاریخ انتشار:1399/10/19 16:54 تعداد بازدید:758

مشکلات رایج در بارداری

مشکلات رایج در بارداری

مشکلات دوران بارداری

خوب است بدانید زمانی که باردار می شوید ممکن است حالت های بسیار ناخوشی را تجربه کنید که نشان از بیماری و یا خطر برای مادر و جنین نیست و یک حالت طبیعی بدن است که به واسطه تغییرات هورمونی در بدن شکل می گیرد. با این حال توصیه شده در شرایط بسیار حاد و با دیدن علائمی که برایتان متفاوت است آرامش خود را حفظ کرده و با ماما همراه خود مشاوره داشته باشید

بیماری صبحگاهی در بارداری


در اوایل بارداری طبق تحقیقات از هر 10 زن حدود 9 نفر به تهوع صبحگاهی دچار می شوند که می تواند از خفیف ترین حالت تا استفراغ و بی حالی شدید متغیر باشد. این علائم از هفته 6 الی 7 بارداری آغاز می شوند و تا هفته 14 بارداری ادامه دارد و شروع به کاهش علائم می شود.

سوء هاضمه در بارداری

این علائم که در غالب سوزش معده و یا رفلکس معده شناخته شده با علائمی مانند سوزش معده ، شکم درد و یا درد قفسه ، طعم اسیدی در دهان و احساس نفخ شناخته شده و تقریبا در نیمی از بارداری ها رخ می دهد.

یبوست در بارداری

یبوست در بارداری بسیار شایع است که به دلیل کمبود آب در بدن شکل می گیرد. در زمان بارداری روده ها تمایل به آرامش بیشتری دارند و حرکت روده ها کمتر می شود که به دلیل فشار رحم به روده ها است و از طرفی تغییر هورمون ها در بارداری سبب یبوست می شود. از خوردن مواد غذایی شامل فیبرغافل نشوید و انجام حرکات ورزشی زیر نظر ماما خصوصی را انجام دهید تا حرکت روده هایتان تحریک شود. علائمی مانند گرفتگی های شکمی، دفع مدفوع سفت، نفخ و باد شکم و دفع مدفوع کمتر از 3 بار در هفته از علائم یبوست در بارداری هستند.

پیشنهاداتی برای مقابله با یبوست:

 • آب بنوشید

میزان آب آشامیدنی خود را در طی روز بیشتر کنید

 • فیبرها

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذاییتان در دوران بارداری سرشار از فیبر باشد

 • ورزش منظم

از ورزش منظم زیر نظر یک مربی ویژه بارداری و مشاوره با ماما همراه غافل نشوید

 • ملین ها

مصرف ملین ها می توانند به دفع مدفوع کمک کنند. اما به دلیل تولید نفخ و باد شکم توصیه زیادی نمی شود چرا که درد شکم به همراه خواهند داشت.

مشکلات تنفسی در بارداری


با رشد رحم اکثر زنان باردار تصور می کنند نفس کافی ندارند و همین امر سبب ترس می شود و یک حس عجیب و غریب به شما می دهد این احساس نفس نفس معمولاً به دلیل فضای اشغال رحم در شکم ایجاد می شود. این بدان معنی است که دیافراگم (عضله بزرگی که در زیر ریه های شما قرار دارد و هنگام تنفس آنها را باز می کند) فضای کمتری برای باز شدن ریه ها دارد و با گذشت ماه های بارداری ممکن است این نفس نفس زدن ها بیشتر شوند و شما احساس کمبود کنید. نکته مهم این است که این یک احساس نفس نفس است. این بدان معنا نیست که هوای کافی دریافت نمی کنید. اگر بخواهید فقط با نیمی از ریه های خود نفس بکشید، هوای کافی دارید. پس نگران نباشید.

اگر سعی کنید برای جبران این مسئله عمیق تر و سریعتر نفس بکشید ، احساس تنگی نفس بیشتری می کنید. به این عمل تعریق بیش از حد گفته می شود. وقتی این کار را انجام می دهید ، سطح اکسیژن خود را بسیار بالاتر از مقدار مورد نیاز خود افزایش می دهید. شما همچنین سطح دی اکسید کربن خود را به میزان بسیار پایین تر از حد نرمال کاهش می دهید. نتیجه نهایی این است که شما می توانید احساس ترس داشته باشد، احساس خستگی ، سرگیجه و ضعف کنید. تهویه بیش از حد در بارداری کاملاً رایج است

عوامل دیگر کمبود تنفس شامل:

 • آسم
 • کم خونی شدید
 • لخته شدن خون درریه و مایع در ریه ( که بسیار نادر است)

سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توانم با علائم خفیف اما دردسرساز نفس نفس در بارداری کنار بیایم؟

در پاسخ باید گفت استراحت و تلاش برای آرامش و آسان گرفتن شرایط و کاهش استرس می تواند به این احساس کمک شایانی داشته باشد.

پیاده روی آرام داشته باشید تا خواب بهتری را تجربه کنید و درمورد تمرینات تنفسی با ماما خصوصی مشاوره کنید.

خارش در بارداری


خارش پوست در بارداری بسیار شایع است. خارش پوست به دلیل کشیدگی پوست و خشکی پوست به خصوص در اواخر دوره بارداری بسیار شایع است. اغلب این خارش ها به صورت ضایعه پوستی دیده نمی شود اما می توند احساس خارش در قسمتی از بدن یا سراسر بدن احساس شود.

علت دیگر این خارش ها عملکرد کیسه صفراست که ممکن است خوب کار نکند با مراجعه به ماما خصوصی خود و دادن یک آزمایش خون ساده عملکرد کیسه صفرا را می توان بررسی کرد.

گاهی خارش ها به دلیل عفونت های پوستی هستند که به دلیل قارچ هایی مانند تینیا یا برفک یا میکروب ها (باکتری ها) ایجاد می شوند.

چطور با خارش های پوستی مقابله کنیم:

 • خارش باعث تحریک بیشتر پوست می شود تا جای ممکن سعی کنید پوستتان رل زیاد نخراشید
 • اگر خارش غیر قابل تحمل است ، محل را با یک مکعب یخ مالش دهید. این کار باعث کاهش خارش با کاهش جریان خون در پوست می شود
 • از کرم های مرطوب کننده ساده (کرم های آبی) در مناطق خارش دار استفاده کنید
 • اگر در یک مکان خاص خارش یا بثورات پوستی دارید ، به پزشک خود مراجعه کنید که ممکن است بتواند کرم برای حل آن تجویز کند

واریس ها در بارداری


واریس رگ های متورمی هستند که معمولاً در پاها و اغلب در قسمت پایین ساق پا و در قسمت داخلی ران وجود دارد. آنها همچنین می توانند در لب های گوشتی بیرونی در دو طرف واژن ایجاد شوند. رگهای واریسی هنگامی ایجاد می شوند که فشار وارد شده به ورید باعث ایجاد و برآمدگی دیواره رگ شود افزایش فشار در رگها زمانی اتفاق می افتد که وزن در شکم افزایش یابد. این سرعت بازگشت خون به سمت بالا به سمت قلب را کند می کند.

علائم معمول واریس شامل:

 • درد و درد در پاها
 • تورم پاها و مچ پا

چگونه با واریس مقابله کنیم؟

 • پاهایتان را هنگام نشستن بالا بگذارید ، در حالی که پاها از مفصل ران بالاتر است
 • جوراب شلواری ساپورت (حداقل قدرت متوسط) بپوشید، قبل از این که رگهایتان متورم شود ، آن را بپوشید.
 • پیاده روی آرام داشته باشید
 • با ماما خصوصی خود مشاوره داشته باشید

ترشحات واژن در بارداری

تولید ترشحات واژن بیش از حد معمول در دوران بارداری طبیعی است و ممکن است این مورد را مشاهده کنید. این امر به دلیل هورمون های بارداری و افزایش خون رسانی به بافت هاست. ترشحات طبیعی خامه ای و کم رنگ است ، بوی بدی ندارد و باعث خارش نمی شود. افزایش ترشحات واژن در بارداری کاملا طبیعی است. شاید لازم باشد که از پد استفاده کنید.

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشحات بوی شدید یا ناخوشایندی دارد.
 • ترشحات با خارش یا درد همراه است.
 • شما در هنگام رابطه جنسی درد دارید.
 • در هنگام دفع ادرار درد دارید.

به هر حال بهتر است در بررسی های ماهیانه ماما خود را مطلع کنید تا بررسی ها انجام شوند.

درد رباط لگن در بارداری

به مرور با رشد کودک و کشیدگی رحم رباط های گرد و پهن تحت فشار قرار می گیرند و ممکن است گاهی به حدی شدید باشد که تصور کنید مشکلات آپاندیس دارید. این بزرگ شدن رحم و اسپاسم های عضلانی طبیعی است اما بهتر است در شرایط حاد به ماما خصوصی خود مراجعه کنید و مشاوره بارداری داشته باشید.

برای مقابله کردن با درد رباط لگن موارد زیر توصیه می شود:

 • استفاده از کیسه آب گرم و یا حمام گرم می تواند درد را کاهش دهد.
 • دراز کشیدن در طرف دیگر
 • کنترل حرکات و جلوگیری از حرکات ناگهانی

کمر درد در بارداری


کمر درد یکی از علائم شایع است که در دوران بارداری از اوایل تا اوسط بارداری ممکن است همراه شما باشد. بیشتر کمردردهای دوران بارداری به دلیل کشیدگی و کشش عضلات و رباط های پشت شما ایجاد می شود. دلایلی مانند تحمل وزن اضافه، تغییر روش ایستادن و راه رفتن شما، نرم شدن رباط ها و ... سبب کمر درد می شوند.

موارد زیر برای کاهش درد کمر توصیه می شوند:

 • ورزش سبک مانند پیاده روی و یا یوگا در بارداری زیر نظر ماما خصوصی
 • اجتناب از ایستادن و یا نشستن های طولانی مدت
 • اجتناب از برداشتن و یا بلند کردن اجسام سنگین
 • استفاده از بالشتک در هنگام نشستن
 • حرکت آرام در آب
 • استفاده از حمام های گرم

برای انجام همه این موارد با ماما خصوصی خود مشاوره داشته باشد.

سوزن سوزن شدن و بی حسی در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن تمایل دارد میزان مایعات در حجم خون را حفظ کند به خصوص در اطراف مفاصل. این یک اثر هورمونی است که در بارداری شدت پیدا می کند به خصوص در شب که علاوه بر بی حسی، ممکن است دردناک نیز باشد.

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

گرفتگی عضلات در اواخر بارداری به ویژه در پاها بسیار شایع است که اغلب در شب رخ می دهد و می تواند شما را از خواب بیدار کند. هنگامی که گرفتگی ایجاد می شود، باید عضله را به آرامی اما محکم کشیده تا گرفتگی را از بین ببرد. این کار درد را تسکین می دهد. گرفتگی عضلات احتمالاً مربوط به احتباس مایعات است و بسیاری از خانم ها تمایل به تورم پاها در اواخر بارداری دارند. این به این دلیل است که کودک در حال رشد به وریدهای پاها فشار رو به پایین وارد می کند و آب حاصل از گردش خون در آنجا جمع می شود. به یاد داشته باشید که گرفتگی ها دردهای شدید ناگهانی هستند که طی چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف می شوند. اگر درد طولانی تری در ساق خود دارید، به خصوص اگر پای شما متورم است، باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

برای رفع مشکل گرفتگی پاها در دروارن بارداری روش های زیر را اعمال کنید:

از مکمل های دارای منیزیم گاهی اوقات برای گرفتگی عضلات استفاده می شود. در حال حاضر هیچ شواهد قانع کننده ای در مورد مکمل هایی مانند منیزیم برای گرفتگی عضلات وجود ندارد، اما در بسیاری موارد و بر روی بسیاری افراد پاسخ می دهد. اگر گرفتگی عضلات شدید نباشد، ماساژ و کشش عضله کافی است.

در پایان بارداری خوبی را برای شما آرزومندیم. در سایت یک ماما می توانید با داشتن ماما خصوصی در شرایطی که مشکلاتی در دوران بارداری برایتان پیش آمد، به راحتی از این دوران نیز عبور کنید.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama