تاریخ انتشار:1399/11/04 14:27 تعداد بازدید:689

من باردارم یا نه؟

من باردارم یا نه؟


تشخیص دقیق این که شما باردار هستید یا نه فقط و فقط توسط تست بارداری مشخص می شود. حتی در مواردی استفاده از بیبی چک نیز راه مناسبی نیست چرا که اگر از زمان مشخص خود گذشته باشد بیبی چک نیز نشان نخواهد داد.

اما در این میان علائمی نیز وجود دارند که می توانند تا حدودی به تشخیص بارداری شما کمک کنند. در ادامه همراه ما باشید.

علائم بارداری

علائم بارداری در زنان مختلف و متفاوت است و نمی توان انتظار داشت در هر فردی به یک صورت مشابه خود را نشان دهد. گاها پیش آمده دردهای قاعدگی و علائم پیش از قاعدگی تکرار شوند و فرد تصور کند که به خاطر دوران پریودی است اما در واقع باردار باشد.

اگر بارداری اول شما نباشد ممکن است علائم متفاوتی از بارداری اول را تجربه کنید پس لزوما علائم بارداری مشابه یکدیگر نیستند.

آنچه در ادامه به آن خواهیم پرداخت علائم شایع بارداری هستند اما اگر این علائم را مشاهده کردید نمی توان به قطعیت گفت که باردار هستید و ممکن است به خاطر علائم دیگری غیر از بارداری باشند و تنها تست بارداری می تواند مشخص کند که شما باردار هستید یا خیر....


لکه بینی و گرفتگی عضلات

بعد از بارداری تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم می چسباند و ممکن است سبب لکه بینی شود و چون اغلب با درد و انقباضات عضله همراه است گاها با دردهای پیش از قاعدگی اشتباه گرفته می شود. این لکه بینی را خونریزی لانه گزینی می گویند که از 6 روز تا 12 روز پس از لقاح تخمک اتفاق می افتد.

علاوه بر خونریزی ممکن است ترشحات سفید و شیری رنگی در ناحیه واژن دیده شود که مربوط به ضخیم شدن دیواره های واژن باشد و بلافاصله پس از لقاح شروع می شود.

این ترشحات که می تواند در طول دوران بارداری ادامه داشته باشند به طور معمول بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند اما اگر بوی بد مربوط به ترشحات یا احساس سوزش و خارش به همراه داشت به ماما خصوصی خود بگویید تا از نظر عفونت های باکتریایی بررسی شوید.

تغییرات پستان ها

از علائم اولیه دیگر به تغییر پستان ها باید اشاره کرد. سطح هورمون ها پس از لقاح به سرعت تغییر می کند و همین امر موجب می شود تغییراتی را در پستان ها احساس کنید.

علائمی مانند تورم، احساس گز گز، سنگینی و یا سستی، تیره شدن اطراف نوک سینه ها را می توان از علائم اولیه بارداری دانست که عادت به این تغییرات ممکن است چند هفته زمان ببرد و در ادامه دوران بارداری به مراتب آرام شود.

احساس خستگی

احساس خستگی زیاد که یک هفته پس از بارداری احساس می شود می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد اما اگر به دلیل بارداری باشد با خوردن مواد غذایی شامل پروتئین ها و مواد آهن دار می توان تا حدودی این خستگی را جبران کرد. این احساس خستگی اغلب به دلیل ترشح بیش از اندازه هورمون استروژن است.

احساس تهوع

تهوع صبحگاهی یکی از علائم معروف بارداری است که البته نمی توان به قطعیت گفت همه خانوم های باردار آن را تجربه می کنند.

علت دقیقی برای تهوع صبحگاهی ذکر نشده اما به نظر می رسد به دلیل تغییرات هورمون است و تا هفته سیزدهم و یا چهاردهم طول می کشد. در بعضی از خانوم ها خوردن بعضی غذاها و یا حتی فکر کردن به بعضی غذاها باعث می شود درون معده احساس تهوع داشته باشند.

نکته حائز همیت این است که در این زمان رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا کودک در حال رشد و خود شما مواد مغذی را جذب کنید به این منظور با ماما همراه خود مشاوره داشته باشید و طی جلسات مشاوره بارداری این نکته را با ماما خصوصی در میان بگذارید.


تاخیر در قاعدگی

مشخص ترین علامت بارداری از دست دادن یک دوره قاعدگی است به این معنی که در زمان مشخص پریود نشوید. حتی برعکس آن نیز صادق است زمانی کمی خونریزی داشته باشید و در عین حال باردار باشید. حتما در جلسات مشاوره بارداری خود از ماما همراه بپرسید چه میزان خونریزی طبیعی است و تا چه میزان می توان نگران نبود.

عقب انداختن یک دوره پریودی یکی از دلایل مهمی است که خانوم ها اقدام به تست بارداری می کنند.

یک نکته مهم را نباید فراموش کرد " آیا همیشه دوره قاعدگی منظمی داشتید؟"

هستند افرادی که به طور معمول دوران پریودی پر چالشی را می گذرانند و در برخی ماه های دوره خود را عقب می اندازند. بنابراین مهم است که چرخه قاعدگی خود را همیشه یادداشت کنید.

در برخی موارد ممکن است پریود زودرس را تجربه کنید که که نشان بر خونریزی لانه گزینی باشد و یا سقط زودهنگام جنین باشد. پس در این دوره توجه به این نکات را فراموش نکنید و هر احتمال را با ماما همراه خود بررسی کنید.

تکرر ادرار

از هفته ششم یا هشتم بعد از بارداری تکرر ادرار شروع می شود. گرچه ممکن است به دلیل عفونت های ادراری، دیابت و یا استفاده از داروهای ادرارآور باشد اما تغییرات سطح هورمونی در زمان بارداری می تواند یکی از علائم آن باشد.

یبوست

در دوران بارداری، سطح بالای هورمون استروژن می تواند سبب یبوست شود. پروژسترون سبب می شود غذا به آهستگی از روده ها عبور کند. برای رفع مشکلات یبوست غذاهای فیبردار مصرف کنید و آب زیادی بنوشید، ورزش کنید.

نوسانات خلقی،سردرد، کمردرد،سرگیجه و حتی غش از جمله مواردی است که به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است افراد مختلف تجربه کنند و برای کنترل این علائم با ماما همراه خود مشاوره داشته باشید.

یک نکته مهم که باید به یاد داشته باشید این است که این علائم ممکن است در یک فرد همگی ظهور کنند و یا در فرد دیگر تنها یک الی 2 نشانه دیده شود. به هر حال هرکدام از این علائم که شدید است با توصیه هایی از سمت ماما خصوصی تا حد زیادی کنترل خواهند شد.

برای روشن تر شدن موضوع این سوالات را پاسخ دهید:

  • آیا یک دوره پریودی خود را عقب انداخته اید؟
  • یا در هنگام رابطه جنسی، جلوگیری دارید؟
  • یا تغییری در عادات خلق و خوی خود دارید؟
  • آیا ترشحات واژن افزایش یافته است؟
  • آیا متوجه تغییراتی در نوک پستان خود شده اید؟
  • آیا در معده خود احساس ناراحتی می کنید؟
  • در چند وقت اخیر سطح انرژی شما تغییری داشته است؟
  • آیا دچار تکرر ادرار شده اید؟

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که وجود هر کدام از این علائم و یا عدم وجود هر یک از آن ها نمی تواند به طور قطع به شما بگوید که شما باردار هستید یا خیر؟؟!!

با انجام آزمایش بارداری می توانید صحت یک مطلب را تایید کنید.


تخمک گذاری

داشتن رابطه جنسی بدون جلوگیری در زمان تخمک گذاری می تواند تا حد زیادی شانس شما را برای بارداری افزایش دهد. برای مشخص شدن زمان تخمک گذاری حتما چرخه قاعدگی خود را یادداشت کنید و با ماما همراه خود مشاوره کنید.

رابطه جنسی بدون جلوگیری منجر به باردار شدن می شود، اما چه مدت طول می کشد تا باردار شوید؟

این امر در افراد مختلف متفاوت است. در برخی زنان تنها چند دقیقه پس از برقراری رابطه جنسی و در برخی دیگر چند روز پس از برقراری رابطه می تواند منجر به بارداری شود.

بارداری به معنی بارور شدن تخمک توسط اسپرم می تواند از سه دقیقه پس از رابطه جنسی تا 5 روز طول بکشد، لانه گزینه یعنی تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل شود 5 تا 10 روز طول می کشد بنابراین از 5 روز تا 15 روز پس از رابطه جنسی ممکن است مشخص شود که فرد باردار است یا خیر؟!

بنا به تصور زوجین پس از رابطه جنسی بدون جلوگیری، حتما باید بارداری اتفاق بیفتد که این امر در بعضی 1 الی 2 سال طول می کشد.

مطالعات نشان داده است که اسپرم به طور متوسط بین دو تا 10 دقیقه طول می کشد تا از دهانه رحم به لوله های رحمی برسد

این عمل بدون توجه به گرانش رخ می دهد. اسپرم می تواند از طریق رحم "به سمت بالا" شنا کند ، مهم نیست که بدن در چه موقعیتی قرار دارد. هنگامی که تخمک منتظر است ، به محض سه دقیقه بعد از رابطه جنسی ، باردار شدن می تواند اتفاق بیفتد.

اسپرم می تواند در سیستم تولید مثل زنان تا پنج روز زنده بماند. این بدان معنی است که روزی که شما رابطه جنسی برقرار می کنید لزوماً روزی نیست که باردار شوید. تاخیر بین مقاربت و لقاح در صورتی اتفاق می افتد که تخمک گذاری هنوز در هنگام رابطه جنسی رخ نداده باشد لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده باشد به عبارتی خود را در دیواره رحم قرار دهد. تا زمانی که جنین کاشته نشود از نظر فنی باردار نیستید.

آنچه که مهم است این است که در حدود 2 الی 4 هفته زمان لازم است تا علائم اولیه بارداری به طور فنی خود را نشان دهند.


برای بررسی های بیشتر می توانید با یک ماما در مطب و یا مشاوره آنلاین مامایی صحبت کنید و راهنمایی بگیرید.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama