تاریخ انتشار:1400/02/08 08:47 تعداد بازدید:560

ناراحتی های پستان

پستان و ناراحتی های پستان

عضوی در بدن که از غدد شیری و بافت های چربی اطراف آن ها تشکیل شده است و در سنین 35 تا 55 سالگی محدوده ای است که با دیدن اولین نشانه های غیرطبیعی بدون اضطراب و استرس باید به یک ماما مراجعه کرد. معمولا در زنان کمتر از 30 سال ظهور بیماری سرطان پستان در خانوم ها بسیار نادر است و در اوایل 40 سالگی به بالا بیشترین میزان ابتلا دیده می شود که بازهم جای نگرانی نیست و این میزان تنها در 10درصد بانوان با علامت به نام سرطان تشخیص داده می شوند.تنها در 1درصد خانوم ها بیش از یک نوک پستان دیده می شود که در همان بدو تولد قابل مشاهده است. این عارضه بسیار نادر به خودی خود نمی تواند موجب بیماری های خاصی شود و به درمان ویژه ای نیز نیاز ندارد. در ادامه این مقاله شما را با ناراحتی های پستان و نشانه های حاد آن آشنا خواهیم کرد تا در زمان مناسب بتوان برای آن درمان مناسبی ارائه کرد. همراه ما باشید.تقریبا می توان گفت در اکثر خانوم ها درد در سینه امری اجتناب ناپذیر است و همه در طول دوره زندگی خود حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند. اما شدت و انواع و نشانه های بیماری های مزمن و حتی بیماری هایی که نیاز به پیگیری هم ندارند متفاوت هستند. برای تشخیص و درمان به موقع بهتر است از سنین 35 الی 55 سالگی برای چکاپ به یک ماما مراجعه کرد. زمان مناسب برای بررسی پس از دوران عادت ماهیانه (پریود ) است.

معاینه پستان

پس از آنکه برای بررسی به یک ماما مراجعه کردید معاینه پستان صورت می گیرد، با لمس عمیق به صورت شعاعی و دایره وار تمامی بافت سینه بررسی آغاز می شود. در حالت نشسته و خوابیده و در حالتی که دست پشت سر قرار دارد بافت های لنفی به سمت سینه را باید بررسی کرد. تا در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک برای بررسی های تکمیلی اقدام کرد. علائمی که در ادامه ذکر خواهیم کرد از نشانه های سرطان های پستان هستند که در همه افراد نمی توان دلیلی بر حاد بودن شرایط دانست. اما می توان با این مشاهده این علائم در اسرع وقت جهت ویزیت و اقدامات اولیه قدم برداشت.

 • تغییر رنگ سینه و هاله اطراف آن
 • تغییر سایز و تغییر فرم سینه
 • ترشح مایع از پستان (شیر نباشد )
 • تغییر شکل نوک سینه
 • ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی در سینه
با مشاهده هر یک از این علائم سلامت خود را جدی بگیرید و اقدامات اولیه را آغاز کنید. اما انواع بیماری های شایع پستان که خوب است بیشتر درباره آن ها بدانیم:

ترشحات پستان

بیش از 95درصد خانوم ها با این عارضه مواجه می شوند.عارضه ای که با دیدن آن کمی احساس ترس و نگرانی در خانوم ها بروز می کند. همین جا باید گفت که در اکثر موارد این عارضه نشان از بیماری خاصی نیست و به راحتی درمان می شود. اما به محض مشاهده ترشحات برای اطمینان از صحت و سلامتی پستان ها حتما به کلینیک ها و مراکز معتبر مراجعه کنید. ترشحات پستان به 4 گروه دسته بندی می شوند:
 1. ترشحات شیری رنگ
 2. ترشحات خونی
 3. ترشحات چرکی
 4. ترشحات رقیق و آبکی
 • ترشحات شیری رنگ پستان:
ترشحات شیری رنگ همیشه نیاز به درمان دارویی ندارند اما توصیه ما این است که این حرف را از زبان یک ماما یا متخصص بشنوید تا خیالتان راحت تر باشد.

 • ترشحات خونی پستان:
از مهم ترین نوع ترشحات که برای بررسی های سرطان پستان ارجاع داده می شوند ترشحات خونی پستان هستند. در اکثر موارد با وجود این ترشحات، سرطان های بدخیمی گزارش نمی شوند و درمان خواهند شد.

 • ترشحات چرکی پستان:
این ترشحات بیشتر در خانوم هایی دیده می شوند که در سن باروری و یا درحال شیردهی هستند و در برخی زنان یائسگی نیز مواردی اعلام شده. این ترشحات اصولا از عفونت ها ناشی می شوند.

 • ترشحات رقیق و آبکی پستان:
ترشحات آبکی و رقیق پستان دومین ترشحاتی هستند که جزو ترشحات مهم دسته بندی می شوند و برای بررسی های بیشتر آزمایشاتی انجام خواهد گرفت.

ماستیت سینه:
به التهاب بافت پستان ها ماستیت سینه گفته می شود که در دو دسته عفونی و غیرعفونی جای می گیرد. این عارضه که در حدود کمتر از 10 درصد خانوم های شیرده با آن مواجه می شوند در دوران شیردهی اتفاق می افتد و همراه با درد، قرمزی و تورم و التهاب است. به زنان در این مرحله توصیه می شود همچنان به شیردهی خود ادامه دهند. ماستیت غیرعفونی برای انجام تشخیص سرطان به انجام آزمایشات بعدی توصیه می شوند.

فیبروکیستیک:
این عارضه که تجربه درد در ناحیه سینه در سنین پاپین است عارضه خطرناک و جدی نیست و در نتیجه تغییرات طبیعی پستان ها رخ می دهد. به طور معمول به عنوان بیماری شناخته نمی شود و در واقع به صورت ژنتیکی در 10 درصد خانوم ها ظهور می کند.

فیبروآدنوما:
عارضه ای که در سنین 15 سال به بالا بروز می کند. احساس وجود یک توده نرم و متحرک که درناک هم نیستند. اغلب در سایزهای کوچک هستند که خود به خود هم بهبود می یابند. بنا به تشخیص درمانگر ممکن است سونوگرافی و در مواردی نمونه برداری های خاص انجام شود.

سرطان پستان

سرطان پستان از رشد کنترل نشده سلول های پستان به وجود می آیند که به مرور به شکل یک توده در می آیند و به دیگر بافت های پستان حمله می کنند. سرطان سینه در عکس برداری با اشعه ایکس قابل مشاهده است. جالب است بدانید سرطان سینه فقط مختص خانوم ها نیست و در مردان نیز دیده شده که به سرطان سینه مبتلا شده اند. در ایران سن ابتلا به این بیماری کمتر شده و باید برای تشخیص به موقع اقدام کرد. آنچه که مهم است پاسخ به این سوال است که:

آیا سرطان سینه کشنده است؟

سرطان سینه در ایران پس از سرطان ریه کشنده ترین نوع سرطان در خانوم ها گزارش شده طبق آمار از هر سه مورد ابتلا به سرطان یک فرد به سرطان سینه مبتلاست. اگر و اگر افراد برای تشخیص و درمان به موقع بیماری اقدام کنند قبل از آنکه بیماری شدت بگیرد و وارد مراحل پیشرفته شود می توان از خطرهای ناشی از آن جلوگیری کرد.
سرطان پستان که به دلیل وجود توکورهای سرطانی شکل می گیرند به دو دسته زیر دسته بندی می شوند:
 • تومورهای خوش خیم
 • تومورهای بدخیم
البته تومورهای بینابینی نیز وجود دارند. به تومورهایی گفته می شوند که ابتدا خوش خیم هستند و به مرور بدخیم می شوند. در تومورهای بدخیم طبق نظر متخصص اقدام به تکه برداری از بخش آسیب دیده می کنند تا از انتشار سلول های سرطانی به دیگر بافت ها جلوگیری شود. گاها پیش آمده که کل بافت سینه برداشته میشود که برای سلامتی فرد لازم و ضروری است. در صورتی که فرد در سن پایین است برای انجام معاینه باید 2 الی 3 روز پس از قطع قائدگی اقدام کند و یا در روز پنجم پریودی و در سن 35 به بالا انجام ماموگرافی توصیه می شود.
علت سرطان سینه:
سرطان سینه دارای علل مختلفی است از جمله:
 • ژنتیک فرد
 • بلوغ زودرس
 • زایمان در سنین بالا
 • مصرف دخانیات
 • مصرف مشروبات الکلی
 • مصرف داروهای هورمونی در دوران یائسگی
 • ابتلا به سایر سرطان ها
 • و ...
علت های مهم بروز سرطان سینه هستند که در صورتی که به موقع تشخیص داده شوند درمان می تواند موثر باشد. در مرحله 1 و یا 2 که به اصطلاح گرید 1 و گرید 2 گفته می شود راه های درمان راحت تر و اثربخش تر است اما در گرید 3 و گرید 4 راه های درمانی به صورت شیمی درمانی و رادیوتراپی بسته به میزان و شدت بیماری توصیه می شوند.چه نشانه هایی را باید جدی گرفت؟ علائم سرطان های سینه کدامند؟
علائم اولیه سرطان پستان:
 • تغییر سایز پستان
 • تغییر نوک پستان
 • تغییر پوست پستان
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • خال روی سینه
 • ترشح یا خونریزی از نوک سینه
 • عدم توانایی کنترل مثانه
هر 10 سال که از عمر فرد می گذرد خطر ابتلا به سرطان دو برابر می شود. آنچه که مهم است بدانید سرطان سینه در مردان نیز دیده می شود و مختص خانوم ها نیست. در صورت بروز علائم مشکوک در مردان باید برای انجام معاینات اقدام کنند. هنوز هم دلایل قطعی و مشخصی برای سرطان پسته معرفی نشده. در بعضی موارد خانوم هایی که مستعد سرطان پستان هستند هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند و در خانوم هایی که هیچ زمینه ای برای بروز سرطان ندارند گاها دیده شده که سرطان حتی به صورت بدخیم گزارش شده به همین دلایل است که باید برای بررسی ها در زمان مشخص مراجعه کرد.

ورزش و سلامتی
آنچه که مهم است رعایت رژیم های غذایی و انجام حرکات ورزشی است که احتمال ریسک خطر ابتلا به هر نوع سرطان و عارضه جدی را کاهش می دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته افرادی که ورزش می کنند استرس کمتری را تجربه می کنند و خواب بهتری دارند، دو فاکتوری که در کاهش ابتلا به سرطان موثر هستند.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama