تاریخ انتشار:1399/05/30 00:43 تعداد بازدید:639

کاهش درد غیر دارویی در زایمان

کاهش درد غیر دارویی در زایمانبرای اکثر زنان درد زایمان یکی از شدیدترین دردهایی است که تجربه می کنند و باور دارند که قبل از آن و یا بعد از آن دیگر تجربه مشابهی نخواهند داشت مگر آنکه بخواهند مجدد زایمان طبیعی داشته باشند. در این بین ممکن است باشند افرادی که به دلیل وضعیت جسمانی و شرایط خوبی که دارند بتوانند به آسانی زایمان کنند و تجربه خوبی داشته باشند اما این دلیل نمی شود که زایمان برای همه آسان باشد. بعضی از خانوم ها در توصیف درد زایمان بر این اعتقاد بودند که همانند آنچه در روزهای ابتدایی پریودی تجربه می کردند بوده است و در مقابل افرادی بودند که تصور می کردند نفس کشیدن برایشان مشکل شده و از شدت درد نمی توانند آن را بروز دهند. در نتیجه تعداد کسانی که از زایمان طبیعی درد زیادی می کشند بسیار بیشتر است و همه بر این اعتقاد هستند که به دنبال راهی برای کاهش درد و یا کم شدن درد زایمان کنند. آن ها معتقدند وقتی راهی وجود دارد که بتوان بدون درد کودکم را در آغوش بگیرم چرا تحمل درد؟؟؟


برای بعضی از زنان زایمان سزارین به معنی یک احساس گناه یا سرزنش مداوم است به این معنی که به میزان کافی برای تولد نوزاد خود تلاشی نکرده و هستند بسیاری از زنانی که با مصرف دارو احساس گناه در خود دارند، اما شاید به این دیدگاه باید نگاه متفاوتی داشت و آن را نپذیرفت. در واقع آنچه که در زایمان مهم است قبول شرایط فیزیکی و روحی افراد است. هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و حتی اگر برای یکی تمام مراحل به درستی پیش برود نمی توان انتظار داشت که برای همه این شرایط تکرار شود. در بررسی های صورت گرفته به تجربه چند خانوم در حین زایمان پرداخته شده که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. اما در نهایت تصمیم برای زایمان طبیعی و یا سزارین با ماما همراه شما است و هر فرد نمی تواند به تنهایی این تصمیم را بگیرد. با یک ماما مشاوره کنید و بهترین لحظات را برای خود و کودکتان رقم بزنید.

"" من در ابتدا می خواستم زایمان طبیعی داشته باشم اما پس از حدود 14 ساعت تحمل درد و انجام نشدن زایمان تصمیم خود را تغییر دادم و در واقع تسلیم شدم روش های ماساژ و آرام سازی و حتی تمرکز ذهن برایم کارساز نبود، در ابتدا کمی احساس گناه داشتم اما در نهایت آنچه که برایم بهتر بود به تشخیص ماما همراه انجام دادم زایمان اپیدورال را تجربه کردم و نتیجه خوبی هم گرفتم""

آنچه که از این تجربه می توان نتیجه گرفت این است که برای انجام زایمان طبیعی یا زایمان سزارین اصراری نداشته باشید. تصمیم را به یک ماما متخصص بسپارید و برای هر مسیری همکاری کنید. همان طور که می بینید شرایط افراد در زایمان متفاوت است.

راه های کاهش درد در زایمان


 • فعال بودن در دوران بارداری
 • به شرط تائید ماما خصوصی در طول دوران بارداری فعال باشید. به بیان دیگر برای داشتن استقامت بیشتر در زمان بارداری حتما از ورزش های سبک مانند پیاده روی داشته باشید. اگر زمان زایمان طولانی شود استقامت شما می تواند کمک شایانی به این روند داشته باشد.
 • گوش دادن به موسیقی در هنگام زایمان
 • زمانی که زایمان به مراحل پایانی نزدیک می شود ممکن است شنیدن به یک موسیقی آرام و دلنشین سبب شود حواس شما پرت شود و بتوانید این مرحله را به اتمام برسانید.
 • همراهی همسر و یا یک فرد نزدیک به شما
 • اگر شرایطی محیا شود که بتوانید در اتاق زایمان و در هنگام تولد از حضور همسرتان در اتاق زایمان بهره ببرید و کمی ماساژ هم داشته باشید می تواند در این شرایط به شما کمک شایانی کند.
 • حمام آب گرم
 • یک دوش آب گرم می تواند کمک کند درد کمر کمتر احساس شود و در انقباض عضلات کمک کند. در صورتی که زایمان طبیعی تجربه می کنید مطمئن شوید که بیمارستان مجهز به حمام باشد و بتوانید دوش آب گرم را تجربه کنید.
 • ماساژ درمانی
 • در بسیاری از موارد دیده شده که ماساژ درمانی می تواند در روند کاهش درد موثر باشد. تکنیک های آرام سازی به کاهش درد در هنگام زایمان کمک می کنند. فقط مطمئن باشید تا در مرکز درمانی این امکان برای شما فراهم شود.
 • رایحه درمانی
 • تاثیر این گزینه تایید نهایی نشده اما در بسیاری از خانوم ها دیده شده است که نتیجه مثبتی داشته، هیچ شواهدی وجود ندارد که رایحه درمانی تسکین دهنده درد باشد ، اما به نظر برخی از خانمها این کار خوشایند است.
 • طب سوزنی
 • طب سوزنی می تواند درد زایمان را کاهش دهد و هیچ عارضه جانبی طب سوزنی برای مادر یا نوزاد وجود ندارد. فقط یک فرد آموزش دیده باید طب سوزنی را انجام دهد. همه بیمارستان ها به کارکنان متخصص طب سوزنی مجهز نیستند. اما پیش از اقدام به انجام این کار با یک ماما مشاوره داشته باشید.
 • دستگاه TENS:
 • دستگاه TENS از دو الکترود چسبیده به پوست شما استفاده می کند. آنها معمولاً به کمرتان متصل می شوند. دستگاه جریان الکتریکی کوچکی را از بدن شما ارسال می کند. به طور کلی برای مادر و نوزاد بی خطر است. اگرچه استفاده از دستگاه TENS هیچ ضرری ندارد، اما باز هم شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد TENS برای کاهش درد موثر است. فقط توجه داشته باشید که استفاده از این دستگاه برای همه موثر نیست. کسانی که مشکلات قلبی دارند برای استفاده از دستگاه مانع دارند.
 • تزریق آب استریل
 • برای مقابله با کمردرد می توان آب استریل را زیر پوست کمر تزریق کرد. خیالتان راحت باشد که برای فرزندتان هیچ عارضه ای نخواهد داشت. هرچند ممکن است تاثیر چندانی بر روی بعضی خانوم ها نداشته باشد و بخواهند از روش های دیگر هم استفاده کنند.
 • کیسه آب گرم
 • قرار دادن یک کیسه آب در پشت کمر می تواند به کاهش درد کمک کند. آرام باشید و نفس های عمیق بکشید به جلو خم شوید و سعی کنید گرما را به کمر و ناحیه لگن خود منتقل کنید.
 • یوگا در بارداری
هستند زنان بارداری که در مدت 9 ماهه بارداری با مراجعه به مراکز یوگای بارداری زیر نظر ماما همراه یوگا می کنند. انجام یوگا در دوران بارداری سبب می شود:
 1. افزایش استقامت و انعطاف پذیری اندام ها
 2. افزایش توانایی تمرکز بر ذهن و جسم
 3. حفظ آرامش در حین زایمان
 4. پیشگیری از افسردگی های پس از زایمان
در مراکز یوگای بارداری همین حالا می توانید ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان که احساس ترس و نگرانی در مورد زایمان و نحوه زایمان داشتید با مشاور مامایی خود یا ماما همراه خود صحبت کنید و مطمئن شوید که زایمان راحتی خواهید داشت. استرس و نگرانی ناشی از نحوه زایمان بر اعصاب شما و در نهایت بر روی عضلات و مفصل های شما تاثیر خواهد داشت و در نتیجه ممکن است خاطره خوبی از زایمان برایتان رقم نخورد.

الهام بهرامی

به طور اتفاقی وارد فضای وب شدم و با انجام کارها به صورت دورکاری، علاقه بیشتری به کارم پیدا کردم برای بهتر شدن و رسیدن به اهدافم تمام تلاشم را خواهم کرد
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 2 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama