پزشک زنان هستم

پزشک زنان هستم


رشته پزشک زنان یکی از مهمترین و پرطرفدار ترین رشته های تخصصی پزشکی است که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی در این رشته جذب شده و مشغول به تحصیل می شوند. پزشکی یکی از بهترین و مهمترین شغل هایی است که در سراسر جهان از اعتبار و جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. زیرا رشته پزشکی با سلامتی و جان انسان در ارتباط است‌. هر چقدر که نظام پزشکی در کشوری پیشرفته تر باشد، سلامت روحی و جسمی مردم آن جامعه نیز بیشتر است. در کشور ایران و سایر کشور های جهان، شرط تحصیل در رشته پزشکی و ورود به دانشگاه علوم پزشکی این است که افراد باید در آزمون ورودی دانشگاه یا کنکور قبول شوند، وقتی که فردی در آزمون ورودی دانشگاه علوم پزشکی قبول شود، می تواند در رشته پزشکی عمومی شروع به تحصیل کند‌. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی عمومی در کشور های مختلف بین پنج سال تا هفت سال می باشد. در کشور ایران مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی عمومی هفت سال می باشد. بعد از اینکه دانشجو توانست دوره پزشکی عمومی خود را به موفقیت بگذراند از نظر وزارت بهداشت صلاحیت اشتغال در رشته پزشکی را دارد. پزشک عمومی نسبت به همه مسائل پزشکی به صورت تخصصی مسلط نیست و نمی تواند به طور تخصصی به بیماران مشاوره بدهد‌. به همین دلیل پزشک عمومی باید در یکی از رشته های تخصصی پزشکی تحصیل کند‌. امروزه تعداد زیادی رشته تخصصی پزشکی وجود دارد و سالانه تعداد زیادی دانشجو در این رشته ها مشغول به تحصیل هستند. از جمله رشته های پر طرفدار و محبوب در کشور ایران و سایر کشورهای جهان می توان به رشته پزشک زنان اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد خصوصیات رشته پزشک زنان و وظایف پزشک زنان با شما عزیزان صحبت کنیم. برای افزایش سطح دانش و آشنایی با رشته پزشک زنان تا پایان مقاله با ما همراه باشید. 


رشته پزشک زنان یکی از رشته های تخصصی پزشکی است که مدت زمان تحصیل در این رشته تخصصی در کشور های مختلف بین دو سال تا چهار سال است. بعد از اینکه دانشجویان دوره پزشکی عمومی خود را با موفقیت سپری کردند در آزمون دستیاری پزشکی شرکت می کنند و بر حسب علاقه رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب می کنند. با توجه به این که مراقبت های بهداشتی در زمان بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ارزش و جایگاه رشته پزشکی زنان و زایمان روز به روز در حال افزایش است. در کشور ایران با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد فقط خانم ها می توانند در این رشته تخصصی تحصیل کنند و حق اشتغال دارند و آقایان نمی توانند در این رشته تحصیل کنند. در سایر کشور های جهان آقایان نیز می توانند در این رشته تحصیل کنند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. دانشجویان در مدت زمان تحصیل در زمینه بارداری، سلامت جنین و نوزاد، بیماری های جنسی، بیماری های عفونی، بیماری های مقاربتی، زایمان طبیعی، زایمان سزارین و انواع بیماری های عفونی و ژنتیکی زنان و کودکان مطالعه می کنند تا توانایی و اطلاعات لازم و کافی را در این رشته کسب کنند. امروزه رشته مامایی نیز یکی از رشته های پزشکی پرطرفدار است و افراد زیادی تمایل دارند که در این رشته تحصیل کنند. رشته مامایی در کشور ایران برای اولین بار به صورت تخصصی به زایمان و مراقبت های بارداری زنان پرداخته است و به مرور زمان رشته پزشک زنان جایگزین آن شده است. 


وظایف پزشک زنان چیست؟ 
 • پزشک زنان و زایمان باید توانایی و دانش لازم را در زمینه این رشته تخصصی داشته باشد تا بتواند نسبت به همه جنبه های این رشته تخصصی تسلط کافی داشته باشد. یکی از مهمترین وظایف پزشک زنان این است که اطلاعات پزشکی خود را روز به روز افزایش دهد تا بتواند به بیماران کمک کند. 

 • یکی از مهمترین وظایف پزشک زنان این است که در مقابل بیماران مسئولیت پذیر باشد و سعی کند که به بهترین نحو برای بهبود بیماران تلاش کند. بارداری یکی از مهمترین دوره های زندگی خانم ها به شمار می آید و این دوره بسیار حساس و مهم است. پزشک زنان باید به طور مداوم و پیوسته در بازه های زمانی مشخصی، وضعیت بیماران باردار خود را بررسی کند تا در صورتی که اگر مشکلی برای بیمار پیش آمد بتواند مشکل را در کمترین زمان ممکن حل کند. پزشک زنان باید به بیماران بارداری که وضعیت مناسبی ندارند یا بارداری خطرناکی دارند، توجه ویژه ای داشته باشند و درصورت لزوم آن ها را بستری کنند. 

 • پزشک زنان باید نسبت به همه بیماری های جنسی و عفونی زنان تسلط کافی داشته باشد تا توانایی لازم را در تشخیص درست بیماری داشته باشد. امروزه بیماری های عفونی زنان روز به روز در حال افزایش است و زمینه مناسبی را برای برای بروز انواع بیماری های جنسی و سرطان فراهم کرده است، به همین دلیل اگر پزشک بتواند به موقع بیماری عفونی را در بیمار تشخیص دهد، می تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند. 

 • حقوقی که باید درباره بیماران رعایت شود، از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و پزشک زنان و سایر نیرو های کادر درمان وظیفه دارند که تعهدات و وظایف خود را نسبت به بیمار به خوبی انجام دهند. از جمله حقوقی که باید درباره بیماران رعایت شود، می توان به تشخیص و درمان مناسب مشکل بیمار اشاره کرد. پزشک وظیفه دارد که مشکل بیمار را به خوبی تشخیص دهد و با توجه به شرایط بیمار، برای او بهترین نوع درمان دارویی یا جراحی را در نظر بگیرد. متاسفانه امروزه تعدادی از پزشکان نسبت به وضعیت بیماری و مشکلات بیمار توجه کافی ندارند و برای درمان بیمار تلاش کافی نمی کنند. در صورتی که پزشکی به طور آگاهانه نسبت به درمان بیمار خود سهل انگاری کند از نظر قانون مجرم محسوب می شود و برای او طبق قانون مجازات کیفری و جزایی در نظر گرفته می شود.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama