مامایی در مطب

مامایی در مطب


مامایی رشته ای است که خانم های داوطلب شرکت در کنکور تجربی بعد از مجاز شدن برای انتخاب رشته دوست دارند که در این رشته تحصیل کنند. مامایی یکی از رشته های گروه علوم پزشکی و بهداشت می باشد. مشاوره قبل از بارداری ، بررسی حال مادر و جنین در دوران بارداری ، مشاوره زایمان و کمک به مادر برای زایمان از وظایف یک ماما می باشد. 

این رشته در دوره کارشناسی ارشد 5 گرایش دارد که شامل : مامایی در پزشکی قانونی ، بهداشت باروری ، آموزش مامایی ، بهداشت مادر و کودک و مامایی در بلایا و سوانح است. مشاوره در مامایی رشته جدیدی است که در سال های اخیر ایجاد شده است . رشته های دکترای تخصصی مامایی و دکترای بهداشت باروری در مقطع PHD هستند . بخش مامایی به خانم های باردار که بارداری و زایمان آن ها کم خطر است، خدمات می دهد.

فارغ التحصیلان رشته مامایی می توانند در بیمارستان ها ، زایشگاه ها ، درمانگاه ها و مراکز بهداشت مشغول به کار شوند ، علاوه بر آن می توانند به عنوان کارشناس بهداشت ، مربی بهداشت مدارس ، مربی دانشجویان مامایی در دوره کارآموزی مشغول شوند و یا با گرفتن مجوز در مطب خود به مردم خدمت کنند . فارغ التحصیلان ارشد این رشته می توانند مدیر بخش های درمانی و مراکز بهداشت نیز باشند 


 نحوه مطب زدن یک ماما و شرایط آن :

مامایی اولین رشته ای است که می توان با گرفتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا پروانه دائم مامایی را دریافت کند. در مطب های مامایی خدماتی برای تشخیص بیماری مادر و نوزاد، مراقبت های طول دوران بارداری و دوره پس از آن ، همچنین مسائل مربوط به تنظیم خانواده ارائه می شود. 
ماما در مطب خود حق تجویز دارو ، سونوگرافی و آزمایش هایی در مورد موضوعات مامایی را دارد. شرایط بهره برداری از مطب مامایی: 
- تقدیم درخواست تاسیس مطب همراه با مدارک مورد نیاز به معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی 
- گرفتن موافقت از وزارت بهداشت طبق قانون 
- ارائه اسامی همکاران با گواهی عدم سوء پیشینه و برگه آزمایش اعتیاد 
- ارائه تصاویر صفحه های سند مالکیت یا اجاره نامه 
- گرفتن تاییدیه از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی 
- مشخص کردن نام مرکز، آدرس دقیق و ساعت های کاری 

 وظایف ماما 
کار ماما قبل از بارداری آغاز می شود ، ماما بررسی می کند که آیا این خانم قادر به باردار شدن می باشد یا خیر ؟ اگر این خانم باردار شود ، خطری جان او و فرزندش را تهدید می کند یا خیر ؟ 
 او ابتدا بیماری های ژنتیکی ، بیماری های قلبی ، دیابت ، فشار خون ، سابقه ناهنجاری ژنتیکی در خانواده ، سابقه سقط و ... را بررسی می کند و آزمایش های لازم را انجام می دهد تا فرد یک بارداری و زایمان موفق و بدون خطر داشته باشد . بعد از باردار شدن خانمی که تحت نظر یک ماما می باشد باید به توصیه های او گوش کند و تحت مراقبت ویژه او قرارگیرد . 

 فرد باردار باید طبق برنامه ریزی در فواصل زمانی مشخص به مامای خود مراجعه کند و معاینه شود تا از سلامتی جنین و خودش اطمینان خاطر پیدا کند و اگر مشکلی یا کمبودی برای مادر و جنین وجود داشت آن را رفع کند . مرحله بعدی آماده شدن برای زایمان می باشد . ماما اطمینان خاطر پیدا می کند که این خانم می تواند زایمان طبیعی داشته باشد و مشکلی مادر و فرزند را تهدید نمی کند در این صورت زایمان طبیعی با کمک ماما انجام می شود . 

 اگر مشکلی برای زایمان طبیعی وجود داشته باشد ، ماما خانم باردار را به یک پزشک زنان و زایمان معرفی می کند تا خانم تحت نظر پزشک زنان باشد . در مرحله بعد از زایمان مادر و نوزاد تازه متولد شده تحت نظر ماما قرار دارند تا سلامتی نوزاد و مادرش و چگونگی رشد نوزاد بررسی شود . 

 علاوه بر وظایفی که ذکر شد ماما در مطب خود مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، انجام تست پاپ اسمیر ، مشاوره به دختران در دوران بلوغ ، تشخیص بیماری های زنان و عفونت ها ، مشاور برای تنظیم خانواده و IUD گذاشتن و ... ، مشاوره برای شیردهی و تغذیه تکمیلی نوزاد ، واکسیناسیون و مسائل مربوط به دوران یائسگی را انجام می دهد.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama